Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysokým školám klesl počet studentů, soukromým o 11 procent

Věda

  8:00
PRAHA - Veřejným vysokým školám klesl v tomto akademickém roce počet studentů o dvě procenta, soukromým vysokým školám o 11 procent. Na zasedání Rady vysokých škol to uvedla předsedkyně ekonomické komise rady Lenka Valová s odvoláním na statistiky ministerstva.

Univerzita Karlova foto: Lidové noviny

Způsobil to prý demografický pokles a také tlak ministerstva na snižování počtu studentů. Univerzity ale ve srovnání s letošním rozpočtem dostanou o 700 milionů korun víc. Zvýší se tak příspěvek na studenta či doktorandské stipendium.

Akademici ale upozornili, že vysoké školství je navzdory tomu stále podfinancované.

Tlak ministerstva školství
Minulý rok chodilo na veřejné vysoké školy 368 113 studentů, v tomto akademickém roce je to 360 851 studentů. U soukromých vysokých škol poklesl meziročně počet studentů z 55 279 na 49 132.

ČTĚTE TAKÉ

"Ten pokles je tam skutečně dán jednak demografickým poklesem a jednak opravdu tím tlakem ministerstva školství na snižování počtu studentů, který zaznamenáváme od roku 2011 prakticky trvale a bude platit i pro rok 2013 a následující," řekla Valová.

Slučování na soukromých školách
Počet studentů, jejichž výuku ministerstvo veřejným školám zaplatí, se totiž oproti minulému roku snížil z 319 191 na 303 323. U soukromých škol podle Valové stojí za snížením počtu studentů hlavně populační pokles. V připravované reformní novele zákona o vysokých školách přitom už ministerstvo zvažuje, že by soukromým vysokým školám zjednodušilo případné slučování.

Humanitní, nebo technické vzdělání?

Navzdory poklesu počtu studentů se ale školám pro příští rok navýší peníze od státu o 700 milionů, celkem dostanou 21,8 miliardy korun. Průměrný normativ na jednoho studenta se tak zvýší z 30 546 korun na 32 401 Kč ročně.

Ještě více naroste roční stipendium pro doktorandy, a sice z 83 041 korun na rovných 90 000. Ubytovací stipendium se zvýší jen o 33 korun na 5 400 ročně.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat