Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vyzkoušejte nové Windows 7

Uživatelské rozhraní Windows 7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uživatelské rozhraní Windows 7. | foto: Jiří PešekLidovky.cz

Společnost Microsoft zveřejnila na svých stránkách odkazy na stažení Windows 7 pro širokou veřejnost. Chcete otestovat beta verzi nového operačního systém, aniž byste si narušili konfiguraci stávajícího? Ukážeme vám, jak na to.

Pro tento účel nejlépe poslouží virtualizační nástroj Virtual PC 2007 přímo od Microsoftu. Hlavní výhoda tohoto bezplatného programu spočívá v tom, že si jeho prostřednictvím vytvoříte virtuální disk, do něhož se systém nainstaluje, čímž se nijak nenaruší integrita stávajícího OS. Nemusíte se tedy bát ztráty vašich dat na fyzickém disku.

Co je potřeba
- Virtual PC 2007 (30 MB)
- 32bitová beta verze Windows 7 (2,5 GB)

Oba soubory je možné zdarma stáhnout ze stránek Microsoftu. Beta verze Windows 7 slouží pouze k testovacím účelům a lze ji používat 30 dní. Při instalaci proto není nutné zadávat aktivační klíč. Stažený soubor má příponu .iso, což je obraz DVD. Ten si můžete prostřednictvím libovolného vypalovacího programu vypálit na DVD a zhotovit tak klasické instalační médium. Vzhledem ke skutečnosti, že program Virtual PC pracuje i s obrazy CD/DVD, nemusíte pro zprovoznění Windows 7 nic vypalovat.

Virtual PC 2007 krok za krokem
Po stažení a instalaci Virtual PC spusťte program a stiskněte tlačítko New, čímž dojde k vytvoření nového virtuálního systému.

Virtual PC 1

Poté klikněte na tlačítko Next a ponechte Create a virtual machine.

Virtual PC 2

Následně nový systém pojmenujte a vyberte jeho umístění. Poté tlačítkem Next přejděte k dalšímu kroku, kde z rolovací nabídky Operating system zvolte Other.

Virtual PC 3

 V dalším okně zaškrtněte políčko Adjusting the RAM. Velikost operační paměti navyšte alespoň na 1000 MB.

Virtual PC 4

V následném kroku je nutné vytvořit nový virtuální disk – zvolte tedy možnost A new virtual hard disk. Doporučený prostor pro instalaci Windows 7 je 8 GB.

Virtual PC 5

Dále pokračujte znovu tlačítkem Next a dokončete instalaci stiskem Finish.

Nyní se ve Virtual PC Console objevila položka nového systému se jménem, které jste při jeho tvorbě zadali. Spusťte ho tlačítkem Start. V tuto chvíli už stačí jen v hlavní nabídce kliknout na záložku CD a pomocí volby Capture ISO Image zadat cestu ke staženému ISO souboru Windows 7.

Virtual PC 6

Po potvrzení následuje běžná instalace operačního systému.

Windows 7 Install

Nově nainstalovaný systém Windows 7 běží v okně Virtual PC, jakékoli zde provedené experimenty tudíž nemají vliv na váš hlavní operační systém. Přechod ze spuštěného OS ve Virtual PC zpět lze uskutečnit prostřednictvím klávesy Alt na pravé straně. Stiskem pravý Alt + Enter aktivujete celoobrazovkový mód.

A toto už jsou náhledy uživatelského prostředí Windows 7 ...

Windows 7 Starting Windows 7 Plocha Windows 7 Web Windows 7 Malování

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!