Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Výzkumníci z ČVUT vyvinuli zařízení pro kontrolu mobilních sítí

Telefonování ze zahraničí. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Vlastní řešení pro kontrolu pokrytí mobilními sítěmi vyvinuli výzkumníci z ČVUT. Připravili systém pro takzvané drive testy, který slouží například k testování sítí za jízdy. Nese označení 4drive-box. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková to uvedla v tiskové zprávě.
  5:17

Vědci na Fakultě elektrotechnické (FEL) vyvinuli zařízení F-Tester. To měří parametry datové komunikace - speciálně připojení k internetu.

Význam očkování vzrůstá. Na podzim nás nejspíše čeká druhá vlna nového koronaviru, varují vědci

Podle Libuše Petržílkové z FEL byl od zavedení testů pro mobilní a bezdrátové sítě Wi-Fi už jen „krůček“ k softwarové integraci multitestů více operátorů zároveň a sestavení hardwarového zařízení pro vestavění do vozidla a dlouhodobých měření pokrytí za jízdy. „Zařízení je určeno pro měření parametrů stávajících mobilních sítí s připravenou podporou testů sítí 5G a bude využito Českým telekomunikačním úřadem,“ uvedla Petržílková.

„Naše nové zařízení prošlo úspěšně náročnými zkouškami a je připraveno k ostrému nasazení. Přispěje k ověřování konektivity a ‚hlídání‘ operátorů, zda poskytují adekvátní pokrytí území a dostatečnou kvalitu připojení,“ řekl k počinu Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky. Dodal, že vývojáři chtějí systém nabídnout i samotným operátorům pro vlastní průběžné ověřování parametrů sítě.

Autor:

Pronájem Bytu 3+KK
Pronájem Bytu 3+KK

Sokolská třída, Ostrava - Moravská Ostrava
12 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat