Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Začátek vesmíru podruhé!

Vesmír - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Kosmologové dostali na stůl novou práci: po třech letech čekání byly zveřejněny další údaje z nejstarší minulosti vesmíru. Z doby, kdy mu bylo mnohem méně než vteřina.

Zdrojem těchto údajů je sonda WMAP, která ve vzdálenosti asi 1,6 milionu kilometrů od Země měří intenzitu takzvaného zbytkového či reliktního záření. Právě to je pozůstatkem „porodních bolestí“ vesmíru. Vzniklo v době, kdy záření a hmota byly smíchány pohromadě v horkém raném vesmíru.

Jak vesmír chladl, hmota a záření se postupně oddělovaly a přestaly se spolu „bavit“. Vesmír se stal pro záření „průhledným“, snadno prostupným, takže se s hmotou přestaly navzájem ovlivňovat a záření „přežilo“ dodnes.

Sonda WMAP byla do kosmu vypuštěna v roce 2001 a údaje vysílala od svého uvedení do provozu. Jejich zpracování nějakou dobu trvalo, takže s nimi americký vědecký tým, který misi WMAP vede, poprvé vyšel na veřejnost v roce 2003. A s velkou slávou.

Jejich údaje pomohly například zpřesnit odhad stáří vesmíru i jeho tvaru a složení. Potvrdily také, spolu s jinými pozorováními, teorii tzv. inflace. Podle ní se vesmír na začátku rozpínal exponenciálně, tedy „nepředstavitelně“ rychle.

Odborníkům z týmu WMAP pod vedením Charlese Benetta ale jeden úspěch nestačil. Oznámili, že zveřejní zpřesněné analýzy doplněné o dva roky pozorování, tedy do roku 2005. Pak se odmlčeli. Kosmolog Sean Carroll, který se na výzkumu nepodílel, to shrnul slovy: „Ostatní si říkali buď: Páni, to je těžké, nebo: Kruci, ti museli narazit na něco úžasného.“

A jaká je skutečnost? Bohužel pro nás spíše to první. V tomto případě se vědecký pokrok nepohybuje mílovými a oslnivými kroky, ale spíše tempem mravenčím. Taková totiž byla práce, kterou Bennett a jeho kolegové odvedli: „Byla to ohromná piplačka, den za dnem,“ ocenil šéf práci svého kolektivu.

Jde o nenápadnou podobu vědeckého pokroku: údaje umožnily zpřesnit náš obraz vesmíru.

Můžeme nyní určit stáří vesmíru s přesností na 60 milionů let. Výzkum přesněji vymezil i vlasnosti některých elemetárních částic a dále podpořil teorii inflace. „Jde hlavně o zpřesňování základních kosmologických parametrů,“ řekl LN Jiří Bičák z Matemicko-fyzikální fakulty UK v Praze.

Zajímavým pokrokem je měření polarizace zbytkového záření. Ta umožnila lépe určit okamžik, kdy se zažehla první hvězda, na dobu kolem 400 milionů let po vzniku vesmíru.

Přestože jsou nové informace z WMAPzajímavé, revoluci neznamenají. Ta už proběhla. když kosmologie během posledních let z družice WMAP i jiných zdrojů získala důkazy pro teorie, které před dvaceti lety byly jenom na papíře, či proti nim.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...