Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Co je způsobuje v potoce rezavé povlaky?

Rezavý povlak v potoce u odtoku z jezírka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rezavý povlak v potoce u odtoku z jezírka | foto: Svatopluk Frolík

Pan Svatopluk Frolík nám napsal: „Co způsobuje tyto rezavé povlaky v potoce? Snímek byl pořízen 20. února 2014 na odtoku jezírka u Svoru. Díval jsem se na povlak v mikroskopu a viděl jsem v něm jakési trubičky.“  Nejspíš jde o dílo bakterií, které zde oxidují rozpuštěné železnaté ionty. Na otázku odpověděl Mgr. Lukáš Falteisek, z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Podzemní vody mají často malý nebo žádný obsah kyslíku, takže se v nich jen velmi omezeně rozkládají organické látky. Tyto látky si voda přináší z povrchu, případně mohou vznikat i v podzemí činností některých bakterií a archeí. Jedna z mála reakcí, kterou mohou mikroorganismy v podzemních vodách využít k rozkladu organické hmoty, je redukce trojmocného železa (Fe3+) z různých minerálů.

Důsledkem je, že na povrch pak vyvěrá voda obsahující rozpuštěné organické látky a železnaté ionty (Fe2+). Jakmile se taková voda dostane na vzduch, začnou v ní mohutně růst aerobní (kyslík dýchající) bakterie. Buď se živí organickými sloučeninami, nebo získávají energii oxidací železnatých iontů. A právě to se odehrává ve vývěru, který jste vyfotil.

Odtok z jezírka je asi místo, kde se voda dává do pohybu, takže se v ní může rozpustit víc kyslíku. Podle lokality odhaduji, že v podloží budou pískovce, pro něž jsou podobné vývěry dost typické.

Ve vodách s neutrálním nebo jen slabě kyselým pH (což je jistě i tento případ) se železnaté ionty oxidují jednak činností bakterií, jednak čistě chemicky reakcí s kyslíkem. Bakterie žijící z oxidace Fe2+ proto porůstají hlavně místa co nejblíže k vývěru. Tam totiž mají šanci zoxidovat přitékající ionty dřív, než to udělá vzdušný kyslík. V kyselých vodách je Fe2+ stabilnější, takže těmto bakteriím se v nich daří na mnohem větších plochách.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Trubičky by mohly být bakterie rodu Leptothrix, které jsou heterotrofní (živí se organickou hmotou) a hromadí ve svých pouzdrech oxidy železa. Není úplně jasné, proč to dělají, ale možná si tak připravují zásobu oxidačního činidla „na horší časy“. Každopádně jde o běžné a neškodné organismy. Setkáváme se s nimi i v pitné vodě, kde tvoří rezavé nárůsty uvnitř trubek.

Hezké vývěry s podobnými bakteriemi jsou k vidění třeba u Podtroseckých rybníků (zvlášť když je snížená hladina) nebo u Drhlen nedaleko Sobotky.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!