Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrušte domácí úkoly, narušují nám život, říkají rodiče. Část odborníků souhlasí

Věda

  12:18
PRAHA - Příprava do školy zabírá podle rodičů příliš mnoho času. Její zkrácení žádají psychologové i někteří učitelé.
Levák - ilustrační foto.

Levák - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Domácí úkoly znepříjemňují život rodiny, tvrdí rodiče a část odborníků. Na webech zabývajících se dětmi a školou vznikají fóra věnovaná domácí přípravě, úkolům a doučování. Většinou si na nich rodiče stěžují, že škola děti přetěžuje. „Chci s dcerou trávit čas venku, na podzim sbírat listy, v zimě bobovat a stavět sněhuláky, místo toho kroužíme kružnice a počítáme příklady až do večera. Je to zásah do soukromí a chodu rodiny,“ píše jedna z maminek na webu Rodina.cz. Další dávají úkolům šanci. „Je to užitečná zpětná vazba pro rodiče. Díky úkolům máme přehled, co se ve škole aktuálně probírá, jak je učivo náročné,“ myslí si další matka. Přesto v rodičovských diskusích převažují hlasy, že úkolů je moc.

Děti si ničí záda. Ve škole jen sedí, nehýbou se a tahají těžké batohy

Za pravdu jim dávají i někteří psychologové, kteří by děti po náročném školním dni viděli raději sportovat a odpočívat. Upozorňují také na rodičům dobře známý jev – vysvětlit dítěti látku srozumitelně a v klidu bývá pro laika bez pedagogického vzdělání náročné. Jindy obdivovaný tatínek je najednou za hlupáka. Když z paměti marně loví vyjmenovaná slova, atmosféra začíná houstnout. „Děti mají vzdělávat odborníci s vysokoškolským pedagogickým vzděláním, a to rodiče většinou nejsou. Času je ve škole na výuku i na prohloubení naučené látky dle mého názoru dost,“ myslí si psycholog Petr Klíma.

Ministerstvo školství ani zřizovatelé škol zadávání úkolů nenařizují. Je na jednotlivých školách, zda se pro zrušení úkolů rozhodnou. Většina ředitelů se přiklání k názoru, že bez úkolů a domácí přípravy to nejde. Argumentují nutností naučit děti násobilku, vyjmenovaná slova nebo slovíčka v cizím jazyce. Také čtení se prvňákům bez domácího opakování učí hůř.

K čemu jsou dobré úkoly? Proč je některé školy zrušily? Jaké má domácí příprava výhody a nevýhody?