Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teleskop Radka Johna

Absurdní systém, který rozděluje lidi a zvířata. Lidský mozek výkonnější není


Třeba taková australská mnohonožka Eumillipes persephone by mohla za měřítko dokonalosti považovat počet nožiček. Má jich nejvíc ze všech žijících živočichů: 1306. Hned by se stala vrcholem evoluce. Mnohonožčí feministky by dostaly pádný argument. Samci E. persephone mají totiž nožiček jen 818. | foto: Shutterstock

Premium Názor
Minulý týden se v parlamentu řešilo uzákonění manželství pro všechny. Rozpravu provázela obvyklá diskuse na sociálních sítích. Mě se problém netýká. Kdybych se k němu přece jen měl vyjádřit, navrhl bych manželství úplně zrušit. Stát nemá lidem co mluvit do toho, s kým chtějí bydlet. Zrušil bych ostatně i samotný stát. Dnešní sloupek však chci věnovat jinému tématu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Vlivem rozpravy v parlamentu se hodně psalo o dvou čápicích z Chýnova u Tábora, které společně vychovávají mladé. Bohumil Vostal z České televize napsal na Twitter: „Chtěl bych poprosit kolegy, aby homosexuály nesrovnávali se zvířaty.“ Je to podle něj dno. Sám rozlišování mezi lidmi a zvířaty při psaní často řeším. Připadá mi nelogické.

My, lidé, jsme stejní jako třeba hvězdice, želvušky nebo háďátka živočichové. Znamená to, že jsme zhruba před 800 miliony let měli s ostatními živočichy jednoho společného předka. Byl to jiný předek než v případě květáku nebo pampelišky.

Živočichů je na Zemi zhruba 7,77 milionu druhů. Pojem zvíře se však podle českých zákonů vztahuje jen na obratlovce. Živočichové by se tak dali rozdělit na tři skupiny.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: