Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvítězil test na rakovinu a zmapované kříže

Věda

  18:34
Středoškoláci o víkendu soutěžili v Sezimově Ústí. O ceny bojovalo přes tři stovky studentů v 18 vědních, společensko-vědních a technických oborech. Prezentovali a obhajovali celkem 274 prací.

Ekologická parní elektrocentrála studenta Davida Koláře foto: Zdeněk BromReprofoto

Naděje, očekávání, nervozita .... a pak radost, spokojenost nebo zklamání. Taková nálada panovala o víkendu na 33. ročníku celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Letošní finále proběhlo v prostorách Vyšší odborné školy, Střední školy a Centru odborné přípravy v Sezimově Ústí.

Středoškoláci soutěžili třeba s architektonickým návrhem kuchyně pro handicapované, dálkově řízeným zametacím strojem, návrhem rekonstrukce divadla Drak nebo s projektem zaměřeným na problematiku stalkingu, tedy úmyslného pronásledování.

Soutěžící museli odpovědět nejen na otázky odborné poroty, ale i na podrobné dotazy přihlížejících studentů. A šlo často o velmi náročné dotazy, které měly prověřit studentovy znalosti dané problematiky.

Uspěl výzkum rakoviny i mobil
První místo v kategorii zdravotnictví získala Eva Vávrová z gymnázia v Brně-Řečkovicích s testem na rakovinu prostaty. V kategorii elektrotechnika, elektronika a telekomunikace zvítězil Adam Heinrich z Mendelova gymnázia v Opavě. Uspěl s mobilním telefonem s dotykovým displejem.

Ovšem nejen s technikou či přírodními vědami se dalo vyhrát. V kategorii teorie kultury, umění a umělecké tvorby
nejlépe uspěl Matej Kmošek z Gymnázia Aloise Jiráska ve Litomyšli s prací Kamenné kříže a křížové kameny okresu Svitavy. Další první místa a celkové výsledky republikového finále najdete www.soc.cz

Soutěž v USA, pobyt ve Švýcarsku
Nejlepší práce vybrané odbornými porotami byly nominovány na účast v zahraničních přehlídkách Intel ISEF, která se koná ve Spojených státech a EU Contest, kdy se soutěží v rámci Evropské unie. Výherci mohou získat i studijní pobyty ve Švýcarsku.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat