Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Pozitivní podpora chování? Integrovali jsme tak syrské uprchlíky v Turecku, říká americká profesorka


Profesorka Heather George v Česku pomáhá školit učitele v metodě PBIS, která podporuje funkční chování dětí ve škole | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Dva roky se v několika českých školách testuje metoda, která se osvědčila například při integraci syrských uprchlíků v tureckých školách. Systém pozitivní podpory chování, známý ve světě pod zkratkou PBIS, pomáhá dětem i učitelům. Jeho výsledkem je totiž méně kázeňských problémů, bezpečí a podporující atmosféra ve škole i více času pro učení.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Základem PBIS je ukázat dětem, jak vypadá správné chování v různých situacích, nacvičit ho a pozitivní zpětnou vazbou fixovat. Do Česka se metoda dostává díky spolupráci zahraničních expertů a České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. V květnu tak Českou republiku navštívila americká profesorka Heather George. Vrátí se znovu v srpnu a společně s dalšími zahraničními odborníky bude školit PBIS týmy ze tří škol, které jsou v českém pilotním projektu.

Lidovky.cz: Jak jste se vlastně dostala k programu PBIS?
Vždy jsem si přála být psycholožkou, jenže při studiích jsem zjistila, že mě moc nebaví celý den sedět v ambulanci. Začala jsem pracovat u odlehčovací služby, která pomáhala rodinám s péčí o těžce postižené potomky, některé už v dospělém věku. Cítila jsem, že se doma hrozně nudí, tak jsem se snažila s nimi maximum času trávit venku, třeba v bazénu nebo v přírodě. Vyrůstala jsem na koňské farmě, a co jsem se naučila se zvířaty, aplikovala jsem na své svěřence. Když šli do afektu, mluvila jsem klidně; stavěli jsme na vztahu, který jsme si vytvořili.

Psychologem v ambulanci se nakonec stal můj manžel a já sháněla práci. Procházela jsem nabídky a upoutal mě inzerát Centra pozitivní podpory chování. Jeho klienti byli opět velice nároční, měli nejrůznější poruchy. Napadali učitele, chovali se agresivně vůči spolužákům, ubližovali sobě i svému okolí. Někteří byli na vozíčku nebo nemluvili, ale bylo vidět, že jsou v obrovském napětí. Přemýšleli jsme, proč se chovají, jak se chovají? Jak je můžeme naučit, aby se dokázali chovat lépe? Nakonec jsem získala doktorát ze školní psychologie a speciální pedagogiky. A u podpory pozitivního chování jsem už zůstala.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...