Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Rodiče doma chtějí mít vítěze. Ne všechny děti úspěch motivuje, vysvětluje mentální kouč Jelínek


Může to být impulz. Prostřednictvím tělocviku máme možnost alespoň zčásti ovlivnit pohybové návyky populace, říká Marian Jelínek. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Premium Rozhovor
Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, krátce se živil jako tělocvikář a mnohem déle jako hokejový trenér. Dnes je hlavně mentálním koučem, pracuje třeba pro tenistku Karolínu Plíškovou. Věnuje se také motivaci a vedení dětí ke sportu s důrazem na to, aby ho měly rády a vydržely u něj.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„U dětí bychom hlavně měli vzbudit lásku k pohybu a zájem pečovat o svoje tělo, mysl a duši. Přitom tělocvik je jediný předmět, kde jdeme s nároky na děti neustále dolů,“ říká Marian Jelínek.

Lidovky.cz: Jak poznáme, jestli máme doma dítě, které má talent na nějaký konkrétní sport?
Je otázkou, o čem se vlastně bavíme, když mluvíme o talentu, protože jeho definice není jednotná. Co expert, to jiné nazírání, takže se pohybujeme trochu na tenkém ledě. Jeden způsob, jak se na talent dívat, je ten, že když dítěti ukážete nějaký sport, tak se k němu dobře postaví, přirozeně ho správně uchopí, jako by od přírody vědělo, jak na to. A druhý způsob, jak definovat talent, je rychlostí učení v této konkrétní oblasti – že zkrátka dítě udělá například během roku větší pokrok než ostatní v klubu nebo týmu. Samozřejmě se najdou argumenty, které zpochybňují jednu i druhou definici, protože do toho vždycky mluví nějaké subjektivní nastavení jedince a okolností.

Lidovky.cz: Platí, že děti prostě přirozeně tíhnou k tomu, v čem jsou dobré a v čem zažívají úspěch?
Ne nutně. Spoustu dětí úspěch nemotivuje. Někteří prostě nechtějí a nemají vůbec ambice soutěžit. Můžete mít opravdu talentovaného sportovce, ale když v sobě nemá touhu a vášeň, tak nedělá tak velké pokroky. Někdy ho ten sport vlastně ani nebaví a je tu jen kvůli kamarádovi, například. Ono se nadarmo neříká, že nejlepší trenéři patří k dětem, protože v nich dokážou vzbudit emoce a právě tu touhu a vášeň, o které jsem mluvil. Koneckonců se vede debata i o tom, jestli učitelé ve školách mají hlavně předávat znalosti a fakta, nebo vzbuzovat zájem o ten či onen předmět a chuť se něco dozvědět.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!