Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Padlo tabu. Turecký prezident míří do Řecka, naposledy jej navštívil v roce 1952

Svět

  6:00
ATÉNY/PRAHA - Po dlouhých 65 letech navštíví helénskou zemi turecký prezident. Vztahy obou států ale jitří bouřlivá minulost i čerstvá roztržka kvůli azylu, který Atény poskytly po loňském puči uprchlým Turkům.

"Je to Ano pro jeden národ? Je to Ano pro jednu vlajku? Je to Ano pro jednu vlast? Je to Ano, pro jeden stát? Ano, Ano, Ano," odpověděl si Erdogan na své otázky. foto: Reuters

Historická a přelomová. Taková adjektiva zaznívají k cestě prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana do Řecka. První návštěvě tureckého prezidenta v helénské zemi od roku 1952. Dvoudenní cesta, kterou zahajuje ve čtvrtek, by si ale zasloužila ještě přinejmenším jedno: mimořádně výbušná. A to jak ve světle odvěké animozity obou zemí, tak událostí teprve nedávného data.

Po loňském zmařeném puči míří Erdogan do Řecka kromě jiného urgovat za vydání zběhlých tureckých vojáků a údajných stoupenců hnutí klerika Fethullaha Gülena, jehož Ankara viní ze zosnování převratu. Figuruje mezi nimi i osmičlenná skupina, která uprchla z Turecka ve vrtulníku a v Řecku požádala o azyl.

Turecké úřady žádaly o vydání mužů, řecká justice to ale odmítla a letos v lednu dostali azyl. Ankara v reakci na to hrozila protiopatřeními, a dokonce vypovězením bilaterální migrační dohody.

Chce podpořit místní muslimy

Ve stínu jednání o energetice a rozsáhlých infrastrukturních projektech, které Erdogana čekají, to ale není jediné citlivé téma na programu. Jako i při jiných svých cestách se nyní chystá turecký prezident navštívit a podpořit místní muslimskou menšinu. Do asi 50tisícového Komotiní na severovýchodě země, ležícího vzdušnou čarou asi sto kilometrů od hranic evropské části Turecka, zavítá Erdogan zítra v závěru své návštěvy v Řecku.

Má se za to, že v celém Řecku se k islámu hlásí asi půl milionu lidí. Dlouhodobě tato menšina naráží na ostrý odpor krajně pravicového Zlatého úsvitu a dalších podobně laděných hnutí. S uprchlickou vlnou, která se přes Řecko převalila v létě 2015, se kromě muslimů, kteří jsou reminiscencí na více než 500letou nadvládu Osmanské říše nad Balkánem, terčem hněvu pravicových radikálů stali také migranti z Blízkého východu.

Právě bouřlivá minulost sahající k někdejší osmanské nadvládě jitří vztahy mezi Ankarou a Aténami dodnes. Erdogan už sice Řecko dvakrát navštívil v letech 2004 a 2010 jako premiér, v prezidentském úřadu se tam ale nevydal žádný z jeho předchůdců za posledních 65 let. Napětí ve vztazích obou zemí dlouhodobě působí také rozepře o námořní a vzdušné hranice. V roce 1996 se kvůli sporu o neobydlené ostrovy v Egejském moři dokonce Řecko s Tureckem, obě spojenecké země NATO, ocitly na pokraji konfliktu. Na pravidelné bázi se obě strany navzájem dráždí demonstrativními přelety letectva. Vrcholu dosáhly z turecké strany tyto manévry podle řeckého ministerstva zahraničí letos v květnu. Tehdy podle něj Turecko narušilo řecký vzdušný prostor za jediný den 141krát.

Chystali na Erdogana útok?

Historickou návštěvu tureckého prezidenta v Řecku provází mimořádná opatření. Minulý týden zatkla policie v Aténách devět lidí podezřelých z napojení na tureckou Revoluční lidově osvobozeneckou stranu, u nichž našla i materiál pro přípravu bomb. Tato krajně levicová, militantní skupina měla v minulosti na svědomí četné útoky, zejména na představitele tureckého státu, při nichž zahynuly desítky lidí. Za teroristickou organizaci ji považují Ankara i Evropská unie a USA. Toto úterý řecká policie rovněž zatkla před tureckou ambasádou v Aténách 56 kyperských Řeků, kteří se tam dostali do potyček při protestu proti chystané návštěvě.

Do Řecka přijíždí turecký prezident jednat poté, co v červenci zkrachovaly rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru. Dvounárodnostní ostrov, jenž byl dějištěm krvavých střetů mezi řeckou a tureckou komunitou od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1960, tak zůstává rozdělen hranicí monitorovanou OSN.

O dalším vývoji kolem Kypru už před Erdoganovým příjezdem telefonicky hovořil řecký prezident Prokopis Pavlopulos s kyperským protějškem Nikosem Anastasiadisem a čeká se, že tématem jednání bude i ve čtvrtek a v pátek. S tureckým prezidentem bude hovořit také o trojici infrastrukturních projektů. Vysokorychlostní železnice má do budoucna spojit Istanbul a Soluň. S tureckým Izmirem ho má pak propojit nová lodní linie. A mezi pohraničním řeckým a tureckým městy Kipoi a Ipsala má vyrůst nový most.