Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pět let od největšího masakru syrské války. Chemický útok sarinem v Ghútě

Svět

  5:30
GHÚTA/PRAHA - Oblast Ghúty (arabsky oáza) jižně od metropole Damašku ovládali prakticky od zahájení syrské občanské války v březnu 2011 různé povstalecké skupiny. V této úrodné oblasti, která odděluje Damašek od Syrské pouště, žily před válkou asi dva miliony lidí (nyní asi 200 000). Při chemickém útoky sarinem v Ghútě před pěti lety, 21. srpna 2013, zahynulo 300 až 1700 lidí. Jednalo se o nejhorší chemický útok od irácko-íránské války z let 1980-1988 a dosud největší masakr civilního obyvatelstva během války v Sýrii. Oblast letos na jaře dobyly po několikaletém obléhání vládní vojáci.

Válka v Aleppu. Muž odnáší do bezpečí zraněného chlapce. foto: Reuters

Podle opozice a řady západních i arabských států stál za útokem režim prezidenta Bašára Asada, Sýrie a Rusko viní z masakru povstalce.

Vyšetřování OPCW vyvrátilo tvrzení Ruska a Sýrie, že v Dúmá žádný chemický útok neproběhl. Děti zabíjel chlor

Zatím poslední zprávu vydala k útoku letos v lednu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Její laboratoře srovnaly vzorky odebrané pracovníky OSN v Ghútě po útoku s chemikáliemi, které Damašek odevzdal později ke zničení. Podle zdrojů Reuters byla shoda mezi vzorky z Ghúty a z míst, kde byly spáchány další dva útoky s pomocí nervového plynu (šlo o Chán Asal v Halabu (Aleppu) v 2013 a Chán Šajchún v Idlibu v 2017). „Srovnali jsme Chán Šajchún, Chán Asal a Ghútu. Ve všech třech případech jsme našli shodu,“ uvedl zdroj, jehož jméno Reuters neuvedl.

Již asi rok před útokem probíhaly v Ghútě boje v rámci občanské války, v týdnu masakru zahájila vládní vojska ofenzívu s cílem dobýt předměstí Damašku. Rok a den před útokem tehdejší americký prezident Barack Obama vytyčil 20. srpna 2012 "červenou čáru“ k syrskému režimu a otevřeně pohrozil Damašku vojenskou intervencí, pokud by režim chtěl nasadit chemické nebo biologické zbraně: „Jestliže uvidíme přemísťovat velké množství chemických nebo biologických zbraní nebo pokud budou použity, změní to mou kalkulaci,“ upozornil tehdy Obama.

Syrské děti si hrají v torzu zničeného autobusu (Ghúta, opozicí kontrolované...
Syrské děti s transparenty na protivládní demonstraci. V pozadí kamion z...

První chemický útok ve válce se odehrál v říjnu 2012 v Kafr Tachárímu západně od Halabu (Aleppo), další následoval v prosinci 2012 v Homsu.

Raketové útoky začaly 21. srpna 2013

První útok raketami 21. srpna 2013 se odehrál v noci kolem 3:00 ve východní Ghútě v oblastech Ajn Tarma a Zamalka, druhý útok okolo 5:00 v západní Ghútě ve městečku Muadamíja. Sociální sítě poté ihned zaplavily zmínky a fotky z útoků, které ohlásily opozice.

Při útoku mělo podle opozice zahynout až 1700 lidí, z velké části civilistů. Kupříkladu humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) ale potvrdila 355 mrtvých, podle USA zahynulo 1429 lidí včetně 426 dětí.

Posílení pravomocí. Inspektoři OPCW budou moci určovat viníka chemických útoků

Damašek ihned připsal odpovědnost za útok povstalcům, kteří to popřeli. Zpráva inspektorů OSN ze září 2013 potvrdila „použití rakety země-země s nervovým plynem sarinem v oblasti Ghúta u Damašku“, sarinu bylo údajně použito 350 litrů, zpráva ale neupřesnila, kdo byl pachatelem útoku. Podle Francie, Británie či USA za ním stál syrský režim.

Například prezident USA Barack Obama 29. srpna prohlásil, že USA dospěly k závěru, že útok provedla syrská vláda. USA podle něj prozkoumaly důkazy a nedomnívají se, že syrská opozice má chemické zbraně nebo prostředky, jak je získat. Rusko ovšem popřelo, že by za útokem stál režim prezidenta Asada. A syrský prezident Asad opakovaně prohlásil, že jeho síly nejsou odpovědné za útok z 21. srpna u Damašku.

USA se chystaly k odvetě, Asad přistoupil na návrh Ruska

USA začaly připravovat odvetný útok, ale Damašek na návrh Ruska v září 2013 souhlasil s tím, že nechá svůj chemický arzenál zničit, čímž se odvetě vyhnul. Rada bezpečnosti OSN pak 27. září schválila rezoluci požadující likvidaci syrských chemických zbraní a odsuzující chemický útok u Damašku z 21. srpna. Sýrie v září 2013 přistoupila k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC), zbraně měly být zničeny do ledna 2016.

Lavrov lhal. Nervovou látku BZ ve vzorcích experti OPCW nenalezli, pouze Novičok

Přesto se i po útoku ze srpna 2013 objevily další chemické útoky, ze kterých byl viněn vládní režim. Jednalo se zejména o druhý nejhorší chemický útoky občanské války, při kterém v dubnu 2017 ve vesnici Chán Šajchún v provincii Idlib zemřelo nejméně 87 lidí včetně 28 dětí a 20 žen. Podle opozice i řady západních zemí byly k útoku opět sarinem použity vládní letouny, Damašek to opět popřel. Nicméně vyšetřovatelé OSN v září 2017 potvrdili, že útok spáchal syrský režim.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...