15. března 2016 8:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počasí komplikovalo dopravu v Česku. Sníh v noci uzavřel přechod v Harrachově

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sněžení již ustalo, ale na silnicích leží vrstva sněhu pořád. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněžení již ustalo, ale na silnicích leží vrstva sněhu pořád. | foto: ČTK

PRAHA Na silnicích ležela místy čerstvá vrstva sněhu a většina silnic byla sjízdná se zvýšenou opatrností. Kvůli počasí byl pro nákladní dopravu uzavřen i hraniční přechod v Harrachově.

Mokré silnice ve Středočeském kraji

Středočeské silnice byly mokré, řidiči by měli být zvláště opatrní na cestách nižších tříd ve většině okresů. Hlavní tahy byly po chemickém ošetření sjízdné bez omezení. Řidiči museli jízdě věnovat zvýšenou pozornost hlavně na Příbramsku, Benešovsku, Kolínsku, Kutnohorsku a v okrese Praha-východ.

Na dálnici D1 se od 7:15 tvořily mezi 63. a 56. kilometrem ve směru na Prahu kolony, důvodem bylo zúžení kvůli pracím na silnici. Řidiči se na místě zdrželi až několik desítek minut.

Sněhové srážky hlásily okresy Kolín, Kutná Hora, Příbram a Benešov. Silnice nižších tříd byly mokré.

Teploty v regionu se v úterý ráno pohybovaly od minus jednoho do pěti stupňů Celsia. Na většině území Středočeského kraje bylo zataženo a padal déšť se sněhem. Viditelnost byla místy snížená kvůli srážkám. Foukal slabý vítr.

Harrachov byl uzavřen pro nákladní dopravu

Pro nákladní dopravu se otevřel hraniční přechod do Polska v Harrachově na Semilsku. Zhruba osmnáctikilometrový úsek silnice 10 byl kvůli sněžení uzavřený od Tanvaldu od půlnoci. V noci připadlo v kraji do deseti centimetrů mokrého sněhu. Hlavní tahy byly ráno po ošetření mokré a holé, řekl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

„Nemáme hlášeny žádné problémy,“ dodal dispečer. Na horských silnicích nižších tříd udržovaných chemicky byly zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích třetí třídy byla vrstva nového sněhu krytá posypem.

Meteorologové očekávali ještě dopoledne místy sněhové přeháňky, na horách četnější. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před sněžením platila v Libereckém kraji na Jablonecku a Semilsku. „Řidiči by měli být připraveni na náhlou změnu počasí a přizpůsobit tomu styl jízdy,“ uvedl ředitel společnosti Silnice LK Petr Šén. Pro cesty do hor doporučil sněhové řetězy.

Komplikace také v Plzeňském kraji

Sněžení nebo smíšené srážky deště se sněhem od úterního časného rána ovlivňují dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. Srážky přicházejí od severovýchodu, takže zatímco na Plzeňsku a Rokycansku už byli silničáři v terénu, na Klatovsku a Domažlicku ještě nesněžilo. Sněžení postupně zasahuje celý kraj, řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

„Na severním a jižním Plzeňsku, v Plzni a na Rokycansku jsou všechny hlavní silnice po solení mokré, na silnicích vyšších tříd, kam se dostaneme až později, může být místy sníh, tam je potřeba jet opatrně,“ řekl. Podle něj napadlo zatím v Plzni kolem dvou centimetrů sněhu. Sníh padá podle Ředitelství silnic a dálnic také na dálnici D5 na Tachovsku, Plzeňsku i Rokycansku.

Sněžení už zasáhlo i jihozápad kraje, na Šumavě jsou místy silnice s ujetou vrstvou sněhu. V okolí Gerlovy Huti na Šumavě hrozí námrazy.

V kraji se podle policie stalo ráno několik nehod, teploty v regionu se pohybují mezi minus dvěma a plus dvěma stupni.

Dopravní nehody na Litoměřicku a Děčínsku

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách leží čerstvý sníh. S tím musejí počítat i řidiči na dálnici D8 směrem k hranici s Německem. Policie řeší nehody na Děčínsku a Litoměřicku.

Meteorologové upozorňují na to, že na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. Sněhové přeháňky budou na horách četnější. Silničáři vyjeli sypat vozovky, které by mohly místy klouzat.

Vrstva sněhu leží na některých silnicích v Krušných horách a na Děčínsku. V obci Dolní Habartice na Děčínsku se ráno srazila dvě osobní auta, podobnou nehodu řeší policisté v Lovosicích na Litoměřicku.

Teploty v Ústeckém kraji vystoupí k šesti stupňům Celsia, na horách bude do nuly. Na horách může foukat čerstvý vítr.

Vydatné sněžení v jižních Čechách

V celých jižních Čech vydatně sněží. Teploty se ráno pohybovaly okolo nuly. Nedaleko Dívčic na Českobudějovicku skončil v příkopu kamion. Silničáři vyzývají k velké opatrnosti, meteorologové varují před silným větrem.

Podle dispečerky Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Hany Vykoukové je většina silnic v kraji sjízdná se zvýšenou opatrností. „Nejhorší je situace na Táborsku a Prachaticku, kde hustě sněží,“ uvedla a dodala, že v terénu jsou od tří hodin ráno všechny sypací vozy.

Na silnici 20 u Dívčic v okrese České Budějovice ve směru na Písek skončil v příkopu kamion. „Řidič zraněný nebyl. Silnice je uzavřená a momentálně tu probíhají vyprošťovací práce,“ uvedl krajský policejní mluvčí Miroslav Doubek.

„V noci napadlo v kraji zhruba pět centimetrů sněhu. Teploty klesají pod minus dva stupně. Během dne budou ale stoupat nad nulu. Čekáme silný vítr a zataženo,“ uvedla Marcela Augustinová, meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

V Jeseníkách napadlo 15 centimetrů sněhu

V Jeseníkách v noci napadlo deset až 15 centimetrů sněhu. Silnice na Jesenicku a Šumpersku pokrývá rozbředlý či ujetý sníh, všechny vozovky jsou v těchto horských okresech se zvýšenou opatrností sjízdné. V ostatních částech Olomouckého kraje sněžilo méně a silnice jsou zpravidla holé a mokré.

„Přímo v Jeseníku v noci napadlo zhruba deset centimetrů těžkého mokrého sněhu. Ve vyšších polohách okresu to bylo až 15 centimetrů. Na silnicích je ráno po chemickém posypu vrstva rozbředlého sněhu. Opatrnost je na místě,“ řekl dispečer jesenická správy silnic. Na některých vozovkách je ujetá vrstva sněhu s inertním posypem.

Navzdory vydatnému sněžení zatím podle dispečera v tomto horském okrese nejsou hlášeny žádné dopravní problémy. „Mohou nastat v průběhu dne poté, co se rozjedou kamiony,“ řekl dispečer, podle nějž ale nad ránem husté sněžení ustalo.

Podobná situace je také v sousedním Šumpersku, kde rozbředlý sníh pokrývá silnice od středních poloh. Opatrně by řidiči měli jezdit například po silnici přes Červenohorské sedlo, která spojuje Šumpersko s Jesenickem.

Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku v noci sněžilo méně. Například v kopcovité části Prostějovska napadly zhruba dva centimetry mokrého sněhu, který díky teplotám nad bodem mrazu taje. Zbytky rozbředlého sněhu jsou také na silnicích ve vyšších polohách Olomoucka a Přerovska. Hlavní silniční tahy jsou po chemickém posypu holé a mokré.

V Královehradeckém kraji jsou silnice sjízdné

V horských oblastech Královéhradeckého kraje v noci sněžilo, podle silničářů od středních poloh ležela až třícentimetrová sněhová vrstva. Všechny komunikace byly se zvýšenou opatrností sjízdné, zjistila ČTK z údajů silničářů. U obce Chvaleč na Trutnovsku ráno havaroval autobus, při nehodě nebyl nikdo zraněn, uvedla na svém webu policie.

Nehoda se stala krátce po 6:00 na silnici 301, v místě je možný pouze kyvadlový provoz jedním pruhem. Na místě jsou policisté a hasiči, okolnosti nehody budou policisté vyšetřovat.

Na většině území hradeckého kraje bylo v úterý ráno zataženo, v nižších polohách pršelo, ve vyšších sněžilo a silničáři upozorňovali na sníženou dohlednost. Teploty se pohybovaly kolem bodu mrazu.

Podle meteorologů by mělo být zataženo se sněžěním, na horách mohou být sněhové srážky četnější. V nižších polohách by mohlo pršet či padat déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty vystoupají na šest stupňů Celsia.

V Pardubickém kraji mohou namrzat silnice

Dopravu v Pardubickém kraji od středních poloh komplikuje sněžení a sněhové přeháňky. Na silnicích leží rozbředlý sníh. V okolí Litomyšle by mohly vozovky namrzat. Vyplývá to z údajů krajských cestářů. Zbytky sněhu jsou na Chrudimsku, Orlickoústecku nebo v regionu Poličky a Železných hor. Teploty se ráno pohybují od minus dvou do čtyř stupňů Celsia. Na území kraje fouká slabý vítr.

V Moravskoslezském kraji napadlo 12 centimetrů sněhu

V Moravskoslezském kraji přes noc napadlo až 12 centimetrů sněhu. Silnice se ale podařilo udržet sjízdné. Jediný uzavřený úsek cesty je stále mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, ovšem jen pro kamiony a nákladní auta s přívěsem. Pokud se počasí nezhorší, mohla by se cesta otevřít už v poledne. Řekla to mluvčí silničářů Šárka Vlčková.

Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou je jedním z hlavních tahů na Slovensko a úsek byl právě kvůli avizovanému sněžení uzavřen pro nákladní dopravu z preventivních důvodů už v pondělí večer. Právě těžká vozidla tam často mívají problémy.

Sněžit podle Vlčkové začalo okolo půlnoci. V Jeseníkách napadlo od tří do deseti centimetrů sněhu, v Beskydech pak v rozmezí od sedmi do 12 centimetrů. „Hlavní tahy jsou mokré, mohou tam být zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách leží vrstva sněhu krytá posypem, v nižších polohách pak může být rozbředlý sníh,“ uvedla Vlčková.

Sníh také na Zlínsku

Ve Zlínském kraji v noci na dnešek sněžilo. Nový sníh se podle informací Ředitelství silnic a dálnic drží na vozovkách ve vyšších polohách Valašska, na silnicích druhé a třetí třídy na Vsetínsku je sníh rozbředlý. Ostatní komunikace v kraji jsou většinou mokré po chemickém ošetření, místy mohou namrzat. Řidiči by proto měli jet opatrně.

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která platí až do dnešních 10:00, může na horách hlavně na východě země od nočních hodin napadnout až 20 centimetrů sněhu. Do deseti centimetrů může nasněžit na většině území České republiky, v nížinách padá déšť se sněhem. V kraji je většinou zataženo, místy fouká slabý vítr.

Teplota se ráno pohybovala od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia. Podle předpovědi budou ještě dopoledne místy pokračovat sněhové přeháňky či déšť se sněhem, večer už by srážky měly být ojedinělé. Odpoledne teploty vystoupají na plus pět stupňů Celsia. V dalších dnech se bude mírně oteplovat, ve čtvrtek by tak odpolední maxima měla dosáhnout plus deset stupňů.

Sníh také na Vysočině

Na Vysočině komplikuje ráno dopravu sníh a déšť se sněhem. Dohlednost je kvůli srážkám snížená, před 06:00 napadlo kolem tří centimetrů sněhu, nejvíc na Žďársku. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží rozbředlá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou podle silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Nehody nejsou hlášeny.

„Sníh začal padat na celém území kraje mezi 02:00 až 03:00. V terénu máme 71 sypačů s chemickým i inertním posypem,“ řekl Jan Petrů z dispečinku krajských silničářů. Teploty se pohybují kolem nuly.

Podle meteorologů budou během dopoledne na většině území pokračovat sněhové přeháňky. Večer bude oblačno až zataženo, místy s občasným sněžením. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od nuly do čtyř stupňů Celsia.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz