Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Podíl na smrti Vietnamce? 3,5 roku

Česko

Policisté bili a týrali cizince, který pak umřel. Jejich veliteli původně hrozilo 15 let. Další účastníci zákroku dostali podmínku

BRNO Do bezbranných se nekope. Tak včera soudkyně brněnského krajského soudu Jaroslava Bartošová zdůvodnila svůj verdikt nad trojicí policistů a jednou ženou. Při zatýkání vietnamského obchodníka neodolali a zbili ho.

Krátce poté Hoang Son Lam přes péči lékařů v nemocnici zemřel. Měl zlomená žebra, natrženou slezinu a krvácel do dutiny břišní. A ačkoli nelze příčinnou souvislost prokázat, mají na tom svůj podíl i ti, kdo se účastnili jeho brutálního zatýkání.

Případ se odehrál na začátku loňského roku v brněnské Körnerově ulici. Tříčlenná hlídka tam dorazila po oznámení, podle něhož měl zfetovaný Vietnamec demolovat zařízení bytu své bytné. Po násilném vstupu ale zjistila, že cizinec klidně sedí v křesle. Podle soudkyně velitel hlídky Josef Srnský neadekvátně vyhodnotil situaci a použil nepřiměřeného násilí. Statný trénovaný muž drobného Vietnamce donutil kleknout a vyzval ho, aby předpažil ruce. Když Hoang Son Lam upozorňoval, že neumí česky, Srnský prý odsekl, že ho to naučí a dvakrát jej udeřil obuškem. Dalšího cizince, který byl ochoten tlumočit, vykázal ven.

Srnský nebral ohled ani na to, že muž se vkleče neudržel a stále padal. Namísto pomoci schytal další rány. Srnský vyhověl i prosbě bývalé sousedky Vietnamce Kateřiny Slavíčkové, která si chtěla „taky kopnout“ a před zraky policistů se zapojila do bití. Bylo to zákeřné a zbabělé chování, uvedla soudkyně. Připustila, že kdyby policisté Vietnamci pomohli a poskytli mu první pomoc, mohl s vysokou pravděpodobností žít.

Nejvyšší trest ve výši 3,5 roku za mřížemi vyměřil soud Srnskému, který zásahu velel. Nepodmíněný trest 2,5 roku dostala i Kateřina Slavíčková. Zbývající dva policisté, František Jaroš a Jarmil Šimoník, kteří se zásahu rovněž zúčastnili, „jen“ přihlíželi. Za to, že nezasáhli, dostali oba tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Stejně jako Srnský dostali několikaletý zákaz pracovat v ozbrojených silách.

Původně přitom agresorům hrozilo až patnáct let. Soud však zmírnil původní kvalifikaci s tím, že se sice jedná o těžké ublížení na zdraví, nemělo však příčinnou souvislosti s cizincovou smrtí. „Trest sice odpovídá sazbě, v níž bylo rozhodnuto o vině, ale musíme nad písemným vyhotovením rozsudku zvážit případné odvolání. Soud totiž nezdůvodnil, z jakého důvodu neshledal příčinnou souvislost mezi jednáním obžalovaných a smrtí Vietnamce,“ sdělila státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Odsouzení od počátku vinu popírají a odvolali se hned v soudní síni.

Pozůstalí po mrtvém Vietnamci se dožadují občanskoprávní cestou také finančního odškodnění. „Pohybuje se v řádech stamilionů korun,“ potvrdil jejich zmocněnec Jiří Hladík, který je s trestem v podstatě spokojen. Peníze chtějí po státu. Hladík nevyloučil, že satisfakci mohou žádat i po Slavíčkové.

***

ZÁSAH

* Policejní zásah se odehrál loni 4. ledna v bytě v Körnerově ulici v Brně, kde Vietnamec žil v podnájmu. Podle obžalovaných údajně obchodoval s drogami.

* Brutální útok policistů popsala u soudu jako korunní svědkyně pronajímatelka bytu Jana Tomanová. Obhájci chtěli její výpověď zpochybnit jako nevěrohodnou. Soud však zohlednil výrok znalce. Ten ženu označil sice za lehce retardovanou, ale s tím, že by si tak složitou a detailní konstrukci nevymyslela.

* Policista Josef Srnský byl nedávno také obviněn, že ve svém počítači přechovával dětskou pornografii. To se ale nepodařilo prokázat.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...