25. ledna 2010 19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Pohádkový čaroděj Rumburak slaví šedesátiny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jiří Lábus na archivním snímku LN z roku 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Lábus na archivním snímku LN z roku 2004 | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Šedesáté narozeniny slaví 25. ledna populární divadelní a filmový herec Jiří Lábus. Kromě dlouholetého působení v pražské Ypsilonce se do povědomí veřejnosti zapsal mimo jiné díky televizním vystoupením s Oldřichem Kaiserem nebo jako pohádkový čaroděj Rumburak.

Jiří Lábus se narodil v Praze, kde také na přelomu šedesátých a­sedmdesátých let absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. Po jejím ukončení získal angažmá v tehdy ještě libereckém Studiu Ypsilon.

Ypsilonce zůstal Lábus věrný i­po jejím přestěhování do Prahy a­k členům jejího hereckého kolektivu patří dodnes. Během let v divadle ztvárnil celou řadu vážných i­komických postav. Za roli ve hře Borise Viana Hlava medúzy mu byla v roce 1997 udělena činoherní Cena Thálie.

Kromě divadla se Jiří Lábus od sedmdesátých let objevoval i v televizi a na plátnech kin. Oblibě se těšila například televizní estráda Možná přijde i kouzelník, v níž Lábus s Oldřichem Kaiserem a­ Jiřím Kornem sehráli řadu věhlasných skečů.

Do duší dětských diváků se zapsal především jako "čaroděj druhé kategorie" Rumburak ze seriálu Arabela. V roce 1995 převzal filmové ocenění Český lev za vedlejší roli ve snímku Amerika.

Zhlédněte oblíbené skeče Jiřího Lábuse a Oldřicha Kaisera z pořadu Ruská ruleta:

ČTK
Najdete na Lidovky.cz