10. května 2010 15:36, aktualizováno  16:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohřeb Otakara Motejla bude za týden v Divadle Na Fidlovačce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Otakar Motejl při rozhovoru pro LN 19. února 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otakar Motejl při rozhovoru pro LN 19. února 2009. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pohřeb Otakara Motejla proběhne za týden, v pondělí 17. května v Divadle Na Fidlovačce. Jde o přání rodiny. Lidovým novinám to řekla Jitka Seitlová, bývalá zástupkyně ombudsmana. Poslední rozloučení proběhne se všemi státními poctami. Rozloučení s ombudsmanem by se měli podle protokolu účastnit nejvyšší představitelé státu.

Ombudsman Otakar Motejl zemřel náhle v neděli. Bylo mu 77 let.

čtěte zde

"S parlamentem české republiky jsme se dohodli, že půjde o rozloučení se státními poctami. Znamená to, že tento pohřeb budou účastnit nejvyšší ústavní činitelné," říká zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Otakar Motejl dostává polské vysoké vyznamenání (27.11.2009).

"Termín jsme stanovili na pondělí. Zatím není známa hodina. Obřad by měl probíhat v divadle Na Fidlovačce. Přála si to rodina," dodala Seitlová.

Nového ombudsmana vyberou poslanci zřejmě až po volbách

Ombudsmana, který nastoupí po zesnulém Otakaru Motejlovi, zvolí s největší pravděpodobností nová sněmovna po volbách.

Kandidáty navrhuje prezident a Senát. Poslanci mají na volbu nového ochránce práv zákonem danou šedesátidenní lhůtu. Její konec tedy vychází na začátek července. Pokud poslanci nikoho nevyberou, proces se ve stejné lhůtě opakuje. Konkrétní jména případných adeptů na ombudsmana politici zatím vesměs říkat nechtějí. Zelení přišli s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, který je ale jejím pražským lídrem do sněmovny.

K Motejlově úmrtí se i dnes  vyjadřovali politici, nešetřili emotivními slovy. "Jeho svérázný, formálností nezatížený projev působil vždy velmi přesvědčivě, každému muselo být jasné, že mu jde o dobrou věc a že pro dobrou věc je ochoten nasadit své úsilí," napsal Klaus v soustrastném telegramu Motejlově dceři Kateřině Kulíškové. Soustrast jí vyjádřil také šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Naše přátelství jsme čas od času ztvrzovali s cigaretou a někdy také nad sklenkou whisky," uvedl.

Minutou ticha uctila Motejlovu památku vláda. Protokolární útvary Strakovy akademie jsou připraveny se na přípravách pohřbu podílet.

Na sídle Kanceláře veřejného ochránce práv v brněnské Údolní ulici visí černý prapor. Od rána je v jeho vestibulu umístěn i stolek s kondolenční knihou, do níž mohou zájemci napsat svoji kondolenci. "Kondolence lze zasílat i elektronicky na podatelna@ochrance.cz," řekla mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.

Podle zákona se po Motejlově smrti ujala vedení kanceláře jeho zástupkyně Seitlová. Zákonodárci by nyní měli do 60 dnů schválit nového ochránce. Zda se o tento post bude ucházet současná zástupkyně ombudsmana, Seitlová neuvedla. "Na takovéto úvahy je zatím opravdu příliš brzy," řekla.

Motejl byl prvním ombudsmanem České republiky. Do funkce byl zvolen dvakrát. Letos v prosinci by tomu bylo deset let od doby, kdy se funkce ujal. Patřil k výrazným osobnostem justice. Podle odborníků i Seitlové vybudoval úřad ombudsmana za situace, kdy této nově vytvořené státní instituci ne všichni přáli.

Posláním ombudsmana je chránit občany před byrokratickým přístupem státu. O tom, že se kancelář ochránce těší vzrůstající důvěře, svědčí i nárůst podnětů a stížností od veřejnosti.

jfkJosef Kolina, mprMartin Prachař
Najdete na Lidovky.cz