11. září 2014 10:13, aktualizováno  15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pitva potvrdila vraždu dívky. Klášterec zvýšil bezpečnostní opatření

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ke škole přišli spolužáci zavražděné devítileté dívky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ke škole přišli spolužáci zavražděné devítileté dívky. | foto: ČTK

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ Soudní pitva prokázala, že devítiletá dívka z Klášterce nad Ohří, která se v úterý nevrátila ze školy domů a jejíž tělo bylo po mnohahodinovém pátrání nalezeno ve středu odpoledne zhruba kilometr od jejího bydliště, zemřela násilnou smrtí. Její přesnou příčinu ani to, zda byla dívka zneužita, ale policie nechce s ohledem na vyšetřování sdělit. Uvedla to krajská policejní mluvčí Alena Bartošová

.Na vraždu ve čtvrtek reagovalo i vedení města. Starostka Kateřina Mazánková (Strana Zdraví Sportu Prosperity) svolala schůzku se zástupci městské i státní policie a vedení školy. Dohodli se, že strážníci a policisté budou nyní vykonávat zvýšený dohled v okolí škol. Ředitelé vyzvou rodiče, aby, pokud mohou, cestou do školy děti doprovázeli.

V Klášterci nad Ohří děti ráno zapalovaly svíčky před základní školou, kterou navštěvovala zavražděná devítiletá dívka.
V Klášterci nad Ohří děti zapalovaly svíčky před základní školou, kterou navštěvovala zavražděná devítiletá dívka.
V Klášterci nad Ohří 11. září ráno vyvěsil školník černou vlajku před základní školou, kterou navštěvovala zavražděná devítiletá dívka.
V 1. ZŠ Krátká zahájili vyučování minutou ticha, aby uctili její památku.

"Stanovili jsme si pravidla vzájemné komunikace," uvedla starostka. Svolá poradu ředitelů kláštereckých škol, aby je informovala o situaci. "Děti již byly poučeny, aby se pohybovaly ve skupinkách a aby je rodiče, pokud možno, cestou doprovázeli," řekla Mazánková. O změně kamerového systému město podle ní zatím neuvažuje.

Nová bezpečnostní opatření

Opatřením, které má napomoci zvýšení bezpečnosti a zároveň zklidnění rozjitřené atmosféry ve městě, bude zvýšený dohled strážníků a policistů v okolí škol. "Přijímáme taková opatření, aby se rodiče nemuseli bát o děti," uvedla Bartošová.

Městská policie Klášterec k tragédii:

O spolupráci s obyvateli Klášterce
“Lidé se obrací s různými poznatky na strážníky, kteří jsou ve výkonu služby. Na ulici zastavují hlídky a mluví s nimi o tom. Atmosféra ve městě pochopitelně není dobrá.“

O pátrání
“Městská policie z Klášterce měla na té akci nasazené čtyři strážníky, v tu chvíli spadala pod Policii ČR a účastnila se spolu s ostatními hasiči a policisty rojnice a pročesávání domů, sklepů a celého okolí.“

Martin Krása, zástupce velitele městské policie Klášterec nad Ohří

Kriminalisté na případu intenzivně pracují. "Pokračují výslechy lidí z okolí oběti i dalších svědků z řad spolužáků a zaměstnanců školy," řekla Bartošová. Policisté podle ní zajišťují důkazní materiál, vyslýchají osoby a prověřují poznatky, které by mohly vést ke zjištění pachatele. Za podezřelého prý zatím nikoho neoznačili.

Podle matky není vrah z rodiny

Matka dívky odmítla spekulace, že za vraždou mohl být někdo z rodiny. "To naprosto vylučuji. Udělal to někdo úplně cizí," řekla ve čvrtek při telefonickém rozhovoru s novináři. Matka bydlí v Lounech, holčička bydlela v Klášterci u babičky. Právě babička oznámila v úterý její zmizení policii, ale až po 20. hodině. Dívka ze školy odešla v úterý už po obědě, některé děti vypověděly, že ji odvezl muž v černém tričku a roztrhaných džínových kalhotách.

Mapa ukazuje základní školu, odkud dívka odešla, červený bod je přibližné místo nálezu těla

Mapa ukazuje základní školu, odkud dívka odešla, červený bod je přibližné místo...

Dnešní vyučování v 1. ZŠ Krátká, kam dívka chodila, začalo minutou ticha k uctění její památky. Většina žáků a učitelů školy se ráno zastavila u pietního místa, které před školou vzniklo ve středu večer, kdy se tam sešlo několik set lidí. Ráno tam lidé zapalovali nové svíčky, děti přinášely plyšové hračky. Na stožáru před školou visí černý prapor.

Rodiče jsou obezřetnější

Menší děti přiváděli až ke škole rodiče. Shodovali se, že to dělají pokaždé, ale po tragédii jsou ještě obezřetnější. "Do autobusu bych své dítě teď rozhodně nepustila," řekla Jaroslava Tkáčová z nedalekého Hradiště. Podobně mluvili další rodiče. "Samotnou teď nepustím dceru ani ven za kamarádkami," uvedla Lucie Šivlová. "Mám čtyři dcery, do školy jsem je vodila všechny pořád, mám strach, aby je někdo někam nezavlekl," řekla Lucie Pavlíčková.

ČTĚTE TAKÉ:

Školačka se ztratila v úterý odpoledne. Na Chomutovsku po ní pátrali policisté, strážníci, hasiči i dobrovolníci. Policie nasadila i vrtulník s termovizí. Tělo našli policisté ve středu odpoledne při rozsáhlé pátrací akci v lese poblíž Ciboušova, asi jen kilometr od dívčina bydliště. Soudní pitva dnes potvrdila, že zemřela násilnou smrtí.

Lidovky.cz, ČTK