27. března 2018 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie stíhá fanoušky Sigmy Olomouc, kteří v tramvaji zbili Afričana

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Pražští policisté obvinili za loňské napadení muže tmavé pleti v tramvaji tři mladíky. Stíhají je za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení rasy.

Několik fotbalových fanoušků Sigmy Olomouc během zápasu, který se odehrál 9. listopadu loňského roku, surově zbyli muže původem ze západní Afriky. Napadený, který dlouhodobě žije v Praze a který po útoku skončil v nemocnici, čelil útoku údajně kvůli své tmavé barvě pleti.

„Kriminalisté v minulých dnech zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku od 18 do 21 let pro trestné činy ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. V tuto chvíli je tedy případ ve fázi vyšetřování,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk bez dalších podrobností.

Šestatřicetiletý muž byl napaden v tramvaji, která se pohybovala mezi zastávkami I. P. Pavlova a Bohemians. Muž v té době jel tramvají za svým kamarádem, když k němu na zastávce I. P. Pavlova přistoupilo asi dvacet mladíků, z nichž tři jsou nyní obviněni policií.

Pěsti, kopance a citrony

„Začali na mě okamžitě řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Křičeli také, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu,“ řekl Aktuálně.cz napadený muž. Nikdo z přihlížejících se ho nezastal.

Útočnící do něj bušili pěstmi, házeli po něm citrony. „Jeden z nich mi citrony vymačkal na hlavu, šťáva mi tekla po obličeji a na oblečení,“ líčil napadený. Skupina mladíků do něj poté začala kopat. Agresoři pak vystoupili na stanici Bohemians.

„Chtěl jsem zavolat policii a sanitku, ale měl jsem vybitý mobil, tak jsem zmáčkl tlačítko nouzového zastavení. Řidička se divila, ale musela vidět, že mě napadli. Na otázku, zda by mi mohla zavolat sanitku a policii, odpověděla proč, popsal napadený muž.

Po ošetření v nemocnici ho kontaktovala policie, která mu ukázala snímky z tribuny olomouckých fanoušků. Napadený muž několik z nich poznal a policisté je ještě během zápasu zadrželi.

Napadený muž žije v Praze už deset let a pracuje jako programátor v jedné mezinárodní firmě. Kromě češtiny mluví šesti světovými jazyky a má doktorát z jedné pražských univerzit.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.