Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Policie v JAR: negramotnost, korupce a častá střelba

Česko

KAPSKÉ MĚSTO Jihoafrická policie je vychvalována a zatracována. Špatně placení a často špatně vybavení policisté bojují proti šokující míře kriminality. Policisté střílejí čím dále častěji a často se také nechávají uplácet, napsala agentura DPA.

Příprava fotbalového mistrovství ukazovala „vysokou míru profesionality“. Policejní šéf JAR Bheki Cele hovořil o „nejlepších bezpečnostních opatřeních na celém světě“. Ale když někdo během všedního dne potká některého ze 190 000 policistů, připadá si tu a tam jako v banánové republice. Nyní se musí tito policisté, kteří se potácejí mezi světovou a provinční ligou, vypořádat s největší sportovní událostí světa.

Mladý Němec ve středu v Long Street v srdci Kapského Města policistům hlásil, že mu bylo právě vyhrožováno nožem a že byl oloupen. Nikdo mu ale nejdříve nechtěl věřit. Ptali se ho, zda „má tedy svědky“. Ještě horší přístup zažívají často ženy, které byly znásilněny, k čemuž v JAR dochází v děsivém měřítku, a které to chtějí nahlásit policii. Občas dochází k přehmatům dokonce na policejních obvodech.

Policisté, kteří neumějí dobře číst a psát, nejsou žádnou vzácností. Přes deset procent strážníků nemá řidičský průkaz. Práce policisty není žádným vysněným povoláním: policisté jsou často špatně vybaveni, jejich kriminální protivníci mají lepší zbraně a rychlejší auta. Obyčejný policista vydělává asi 4500 randů (asi 12 400 korun). To je také jeden z důvodů, proč jsou mnozí policisté úplatní. V roce 2009 bylo podle listu Cape Times kvůli vraždám, znásilněním, krádežím nebo úplatkům odsouzeno 538 policistů.

Bývalý jihoafrický policejní šéf Jackie Selebi rozhodně nepatřil ke špatně placeným policistům. Již měsíce se ale zodpovídá před soudem z korupce. Korunní svědek: odsouzený narkobaron Glenn Agliotti. Selebi prý v polovině 90. let obdržel vysoké sumy. Řadoví policisté ale kasírují malé částky za skutečné a domnělé silniční přestupky nebo za nelegální prostituci.

Mezitím jihoafrická policie bojuje proti zástupům násilnických zločinců. Pod novým Celeho policejním vedením byla vyhlášena politika „nulové tolerance“, aby se předešlo rozsáhlému porušování zákonů. Organizace zabývající se ochranou lidských práv ale v této souvislosti hovoří o metodách policejního státu.

Ve skutečnosti policisté v JAR, kde je průměrně zabito 50 lidí denně, střílejí častěji než jinde. Podle posledních úředních údajů zastřelili policisté od dubna 2008 do března 2009 na 556 lidí. Ročně pak zahyne v boji se zločinem přes 100 policistů.

Autor: