Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Polití sochy maršála Koněva je přečin se škodou 10 000 korun. Pachatele policie stále nemá

Česko

  13:15
PRAHA - Polití pomníku maršála Koněva na Praze 6 růžovou barvou policie vyhodnotila jako přečin, za což pachateli mohou hrozit až tři roky vězení. Policie ale pachatele stále nemá, přestože již zkontrolovala záznamy z bezpečnostních kamer z okolí pomníku. Škoda na pomníku byla vyčíslena na 10 tisíc korun. K činu se na Twitteru přihlásila skupina, která se nazývá Čeští vlastenci.

Růžovou barvou posprejovaná socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Bubenči. foto: MAFRA - PETR TOPIČ

V noci na 8. května, tedy výročí oslav konce druhé světové války v Evropě, někdo polil barvou pomník maršála Koněva. Na památníku se objevily rudě napsaná historická data 1968 a 1956 a nápis: „Ten, který nikdy nevystřelil.“

„Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin poškozování cizí věci.„ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. jelikož k dopadení pachatelů nepomohly ani bezpečnostní kamery, policie žádá případné svědky incidentu, aby se na ni obrátili. 

K činu se na twitteru přihlásila skupina, která se nazývá Čeští vlastenci.“ Přihlašujeme se k noční akci u sochy maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze a k jejímu obarvení symbolickou růžovou barvou,“ stojí v jejich twitterovém příspěvku. Čeští vlastenci si váží hrdinství bojovníků pražského povstání, Ruské osvobozenecké armády i sovětských vojáků, avšak podle jejich slov odmítají ideologické zneužití tohoto hrdinství a také nesouhlasí s nekritickým oslavováním maršála Koněva, který podle nich nese spoluodpovědnost za vraždění nepohodlných osob.

08.května 2018 v 16:25, příspěvek archivován: 10.května 2018 v 12:46

Přihlašujeme se tímto k dnešní noční akci u sochy maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze a k jejímu obarvení symbolickou růžovou barvou. https://t.co/ikGajNySGH

Maršál Koněv vzbuzuje řadu rozporuplných ohlasů. Část lidí si ho váží za jeho zásluhy jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu, jiní ale zmiňují jeho roli v potlačení maďarské revoluce v roce 1956. Poprvé byla socha polita růžovou barvou a loni na podzim někdo na podstave sochy nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017.