Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Polský Senát schválil reformu soudů. ‚Zrádci,‘ znělo při masových protestech

Svět

  6:57aktualizováno  15:38
VARŠAVA - Horní komora polského parlamentu, Senát, v noci na sobotu podle očekávání schválila bez úprav kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu, který prosazuje národně-konzervativní vláda. Senátoři tak nevzali v potaz varování Evropské komise ani protesty v ulicích polských měst. Aby norma, jež podle kritiků v Polsku i v zahraničí ohrožuje nezávislost polské justice, vstoupila v platnost, musí ji ještě podepsat prezident Andrzej Duda.

Proti kontroverznímu zákonu omezujícímu moc soudů se v Polsku zvedla obrovská vlna nevole ze strany veřejnosti. foto: Reuters

Mluvčí prezidenta Krzysztof Lapiński uvedl, že Duda objevil v zákonu nepřesnosti ohledně výběru předsedy nejvyššího soudu, kterých si během legislativního procesu nevšimli zákonodárci. Na jednom místě se uvádí, že předseda se vybírá z pěti kandidátů, jinde se ovšem píše o třech kandidátech. „Toto bude brát v úvahu při rozhodování (ohledně toho, zda zákon vetuje, nebo podepíše),“ uvedl podle webu televize TVN24 Lapiński. Duda má 21 dnů na to, aby zákon podepsal. Duda byl v minulosti členem PiS a jiné kontroverzní zákony prosazované touto stranou podepisoval.

V ulicích Varšavy v noci davy skandovaly na adresu senátorů vládního Práva a spravedlnosti (PiS): „Zrádci, zrádci, zrádci!“ Demonstranti dočasně zablokovali výjezd ze Senátu, aby zákonodárci za PiS nemohli odjet. K protestujícím vyšli podle webu deníku Gazeta Wyborcza opoziční senátoři a poděkovali jim za podporu. „Dělali jsme, co jsme mohli,“ řekli jim.

Na sobotní večer se plánují další protesty v různých městech Polska. Ve Varšavě se odpůrci reformy justice sejdou před prezidentským palácem.

Podle této normy bude nově moci ministr spravedlnosti soudce nejvyššího soudu poslat do penze a sám obsadit jejich místa. Nejvyšší soud přitom v Polsku rozhoduje o platnosti voleb. Kritici změn proto poukazují na to, že pokud by volby neskončily ve prospěch PiS, mohl by je jím obsazený nejvyšší soud prohlásit za neplatné.

Katolicky a vlastenecky zaměřená strana mezi Poláky přesto těší velké oblibě

Vláda premiérky Beaty Szydlové veškeré výhrady vůči změnám v justici odmítá jako neopodstatněné. Reformy prý občanům PiS slibovalo před volbami, protože polské soudnictví se od pádu komunismu v roce 1989 nezměnilo. Soudci jsou údajně z velké části zkorumpovaní a nepodléhají demokratické kontrole.

Na pondělí je naplánovaná schůzka prezidenta Dudy s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou.

Podle průzkumu pro televizi TVN 55 procent dotázaných chce, aby prezident Duda změny v justici vetoval, 29 procent si naopak přeje, aby je podepsal.

Právo a spravedlnost po vítězství v předloňských volbách ovládlo ústavní soud, veřejnoprávní média, pod kontrolu dostalo prokuraturu a zavedlo omezení pro veřejná shromáždění. I přes velké protesty z posledních dnů se tato katolicky a vlastenecky zaměřená strana mezi Poláky těší velké oblibě. Polskému ekonomice se vede dobře a nezaměstnanost je rekordně nízká, připomíná agentura Reuters. Podle ve čtvrtek zveřejněného průzkumu by PiS volilo 38 procent lidí, největší opoziční stranu, liberální Občanskou platformu, by podpořilo 19 procent lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!