Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Křehké písně o síle života. Vojta Nýdl má kromě hudebního talentu i ten básnický

Hudebník Vojta Nýdl. foto: VÁCLAV JIRÁSEK

Recenze
Zpěvák, klarinetista a skladatel Vojta Nýdl věnoval svoje první sólové album Dítě z větru předčasně narozeným dětem. Inspirován zkušenostmi z vlastní rodiny.
  16:00

Virtuózní klarinetista Vojtěch Nýdl se k vydání „pozdního“ sólového debutu nerozhodl z plezíru. Vytížený mezinárodně uznávaný hudebník, hráč Symfonického orchestru Českého rozhlasu (předtím Pražské filharmonie), Afflatus Quinteta a především zakládající člen originálního nadžánrového ansámblu Clarinet Factory, dříve zřejmě neměl potřebu takové individuální sebeprezentace. I když se díky někdejšímu angažmá v českém nastudování muzikálu Hair (Vlasy) vědělo také o Nýdlových pěveckých schopnostech a citu pro inteligentní pop. K natočení alba Dítě z větru ho dovedl život sám, protože některé inspirace nelze ignorovat.


„Narození naší druhorozené dcery Johanky, která při svém dramatickém příchodu na svět vážila pouhých 510 gramů, je hlavní inspirací a tématem tohoto alba. Doslova nám ji přivál vítr a byla tak lehká a křehká, že jsme se dlouho báli, že si ji zase odnese. Téma zrození a odcházení, balancování na tenké hranici mezi životem a smrtí prochází jako leitmotiv celou deskou. Ale zároveň bych si přál, aby při poslechu z písní vyzařovala určitá naděje, že i zdánlivě beznadějné příběhy mohou mít šťastné konce,“ vysvětluje autor.

Potřeba uměleckého vyjádření osobního, intimního prožitku sice může přijít v jediném krátkém životním období, nicméně silné hudební motivy shromažďoval Nýdl dlouho. Album obsahuje i dvě úpravy starších kompozic, známých z repertoáru Clarinet Factory. Přetavené do nové podoby ovšem přirozeně zapadají do koncepce baladického písňového alba. Patří k nim i úvodní skladba Smířená, původně Little Love z alba Echoes From Stone (2003), vydaného ještě pod hlavičkou Czech Clarinet Quartet. Jde o jednu z kompozic, v jejíž struktuře elegantně fungují také inspirace minimalismem.

Na albu vůbec hned na první poslech zaujme, jak jsou křehké, snivé a posluchačsky přístupné písničky aranžérsky propracovány. Jako příklad poslouží jemné využití disonance v aranžmá smyčců v podkresu balady Hvězdný prach, jedné z kompozic, ve kterých hostuje Epoque Quartet. Ve stejné skladbě slyšíme i celou sestavu Clarinet Factory. Nenápadná rafinovanost, průniky mezi žánry, kterým se z nedostatku vhodnějších termínů říká vyšší populár a soudobá hudba, zdobí celé album.

Jako hudební producentku a spoluautorku aranžmá přizval Vojta Nýdl pianistku a skladatelku Beatu Hlavenkovou. Dobře ji zná už z Eternal Seekers, někdejšího projektu Lenky Dusilové, Beaty a Clarinet Factory.

Vyzdvihnout zaslouží i samotný Nýdlův zpěv. Civilní, nepřepjatý, prostý prvoplánově efektních pasáží a manýr. Ale o to přesvědčivější. Nýdl s lehkostí zpívá vůbec ne jednoduché melodické linky, ale především vystihuje hloubku textů.

Většinu textů si napsal Vojtěch Nýdl buď sám, nebo na nich spolupracoval. K jeho talentům nesporně patří i ten básnický: „Že budu dýchat s tebou / v pomalém tempu / v rytmu kulatých světel / v území cizích lidí... Poznávám siluetu / z miniaturních květů / s jistotou proti času / dítě z větru kráčí,“ dojemně vyjadřuje hlavní téma alba v titulní písni.

Album ovšem není monotematické. Texty mají mnohem širší záběr směrem k úvahám o věcech obecně lidských i o transcendentnu. Nelze přeslechnout „buddhisticky“ působící kolorit, pojatý sympaticky nevtíravě, bez jakékoliv mravouky. Dvěma texty, Nevyhnutelný a Volání, přispěla Jana Ivanovič Infeldová, herečka a členka kapely Jananas: „Tvůj hlas mi říká / musí se jít dál… k obzoru s nebem šedivým“. V jednom případě Nýdl zhudebnil báseň Bohuslava Reynka Opuštění.

Z logiky věci vyplývá charitativní charakter nahrávky. Část výtěžku z prodeje alba Dítě z větru je určena na podporu neziskové organizace Nedoklubko, věnující se problematice předčasně narozených dětí.

VOJTA NÝDL: DÍTĚ Z VĚTRU

Animal Music, 2021

Autor:
Témata: Hudba, Kultura, Inspirace

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat