Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Poplatky v nemocnicích proplácet nebudeme, rozhodli hejtmani

Česko

  16:35aktualizováno  18:21
PRAHA - Kraje přestanou nejpozději koncem června hradit poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách. Dohodli se na tom sociálnědemokratičtí hejtmani. Sdělil to hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Automat na poplatky. foto: Lidové noviny

Jako první přestal hradit lidem poplatky 2. června právě Pardubický kraj. Praha vedená ODS je nikdy za lidi nehradila. Hejtmani tak rozhodli rok a půl po krajských volbách, které ČSSD drtivě vyhrála právě se slibem rušení poplatků.

Evropská komise (EK) označila v úterý poplatky ve svém neformálním stanovisku za diskriminační. Ministerstvo vnitra, podle něhož je také proplácení poplatků kraji v rozporu se zákonem, čeká na vyjádření Ústavního soudu.

Čtěte také

"S ohledem na stanovisko Evropské komice a povolební situaci (je dohoda) ukončit (placení) nejpozději do konce měsíce," uvedl Martínek.

Podle EK by kraje buď měly proplácet poplatky všem, anebo nikomu, jinak jde o nepovolenou veřejnou podporu. Na úhradu poplatků všem ale kraje nemají.

Pokud nyní přestanou poplatky ve svých zařízeních za lidi hradit, padne námitka o nedovolené veřejné podpoře a EK by ani nemusela zahájit správní řízení.

Kraje vrátily poplatky za 600 milionů

Nejvíc peněz loni vydal Středočeský kraj, a to 80,3 milionu korun. Za první čtyři měsíce letošního roku to je dalších 25,7 milionu. Jihočeský kraj proplácení poplatků loni stálo 67 milionů korun. Od ledna do dubna požadují nemocnice proplatit 25,2 milionu korun. Jihomoravský kraj loni odpustil lidem poplatky za téměř 50 milionů korun. O zhruba deset milionů méně zaplatil Královéhradecký kraj. Za regulační poplatky loni vydal přes 40 milionů korun. Zlínský kraj za poplatky vloni zaplatil téměř 15 milionů. Nejmenší výdaje měl loni Plzeňský kraj, proplatil pacientům zhruba 7,6 milionu korun a letos asi 2,9. Karlovarský kraj loni na poplatky vydal 20,8 milionu korun. Ústecký kraj na poplatcích v nemocnicích zaplatil dvojnásobek, zhruba 42 milionů korun. Liberecký kraj od února loňského roku do konce května vyplatil na poplatcích zhruba 31 milionů korun - loni 22, letos zatím devět. Přes 34 milionů stála úhrada poplatků Pardubický kraj. Kraj Vysočina loni vracel na poplatcích zhruba 55 milionů, letos zatím přibližně sedm milionů. Moravskoslezský kraj stála úhrada regulačních poplatků v loňském roce 26 milionů korun. Letos kraj vynaložil měsíčně 2,5 až tři miliony Kč. Olomoucký kraj v uplynulém roce vynaložil asi 37 milionů korun. Od začátku letošního roku do května to byly další necelé čtyři miliony.

Kraje už za vracení zdravotnických poplatků pacientům utratily přes 600 milionů korun. Loni na to vydaly přes 496 milionů. Přesné informace o tom, kolik je dosud vracení poplatků stálo letos, nejsou dostupné. Jen z informací, které známé jsou, ale vyplývá, že je to přes 116 milionů.

Na regulační poplatky pro letošní rok vyčlenily kraje přes 300 milionů, některé ale jen na první čtvrtinu nebo polovinu roku. Očekávaly totiž, že vyhraje-li ČSSD volby, poplatky zruší.

Sociální demokraté sice získali nejvíce voličských hlasů, ale naději na vytvoření vlády mají spíše ODS a další strany pravice a středu.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...