Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Čeští vojáci v Afghánistánu jsou podezřelí z mučení zajatce

  14:28
Dle amerického deníku The New York Times jsou čeští vojáci působící v Afghánistánu údajně zapleteni do nelidských výslechů. Jsou v podezření, že umlátili jednoho z afghánských zajatců. Za vojáky se však okamžitě a zcela jednoznačně postavilo ministerstvo obrany: „Striktně odmítáme podobná obvinění.“

Čeští vojáci v Afghánistánu foto: MAFRA

Kvůli nevysvětlené smrti afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl zadržen po říjnovém útoku na české vojáky na základně Šindánd, se ocitli v hledáčku vyšetřovatelů i Češi. Tvrdí to americký deník The New York Times s tím, že se případ týká také amerických vojáků. Tým z jejich speciální jednotky byl z Afghánistánu dokonce stažen.

Na první pohled vážné obvinění z umlácení zajatce v zemi pod Hindúkušem, kde působí české jednotky, dostalo první trhlinu 27. listopadu dopoledne. Za vojáky se jasně postavilo ministerstvo obrany. „Striktně odmítáme podobná obvinění. Probíhá standardní vyšetřování útoku příslušníka afghánských bezpečnostních sil na českého vojáka, kterého se účastní všechny zainteresované strany,“ uvedl k případu Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Trhliny příběhu

Později na webu amerického deníku pod článkem o smrti Chána, který byl obviněn ze zastřelení vojenského kynologa Tomáše Procházky a zranění dalších dvou příslušníků českých speciálních sil, zveřejnili opravu popisky pod fotografií. V ní se teď doslova píše, že americké a afghánské úřady neřekly, že byl Chán zmlácen a zavražděn jednotkami NATO. Incident je nicméně dál vyšetřován.

„Nikdo z českých vojáků stažen nebyl. Není důvod. Mohl ho zřídit kdokoli. Zatím nejsou dostatečné informace. Osobně v českou stopu nevěřím.“

Jak zjišťovaly LN u několika armádních i diplomatických zdrojů, Češi zatím k případu nemají informace, které by ukazovaly na vinu našich vojáků. „Nikdo z českých vojáků stažen nebyl. Není důvod. Mohl ho zřídit kdokoli. Zatím nejsou dostatečné informace. Osobně v českou stopu nevěřím,“ sdělil redakci armádní generál pod podmínkou anonymity. Dodal ještě jednu zajímavou zprávu, a sice, že se česká strana o podivné smrti, do které měli být zapleteni i Češi, dozvěděla z informací amerického deníku.

Zprávu The New York Times označila za nepravdivou i šéfka sněmovního výboru pro obranu. „Podle informací, které mám z ministerstva obrany, nejsou tyto informace (o zapojení českých vojáků do mučení – pozn. red.) pravdivé,“ uvedla pro ČT předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS). Zmíněná spekulace podle ní vážným způsobem poškozuje české i americké vojáky.

Kauzou se nicméně podle informací LN zabývá vojenská policie (VP). „K tomu, co zmiňujete, se vojenská policie nebude vyjadřovat,“ pouze sdělila LN Nikola Hájková, mluvčí VP.

Třaskavé svědectví

List The New York Times získal od rodiny zabitého Afghánce jeho posmrtný snímek. Jsou na něm prý patrná zranění na obličeji a hlavě. Člen rady provincie Herát Vakíl Ahmad Karuchí deníku řekl, že neví, zda Chána udeřili američtí nebo čeští vojáci. „Podle toho, co víme, voják zemřel na následky mučení,“ prohlásil. Ke smrti mělo údajně dojít ve chvíli, kdy byl navrácen afghánským jednotkám zbitý a v bezvědomí. Podle vyjádření Chánova otce neměl na sobě známky střelného poranění.

Kdo za násilnou smrtí zajatce stojí, není jasné. Chána sice dopadli krátce po teroristickém útoku na základně Šindánd, postupně však prošel jak rukama amerických, tak českých a afghánských vojáků a vyšetřovatelů.

Kdo za násilnou smrtí zajatce stojí, není jasné. Chána sice dopadli krátce po teroristickém útoku na základně Šindánd, postupně však prošel jak rukama amerických, tak českých a afghánských vojáků a vyšetřovatelů. Ještě týž den, co proběhl útok, byl podle amerického deníku, který se odvolal na nejmenované afghánské úředníky, Chán zmlácený a v bezvědomí.

K vražednému útoku na základně Šindánd a následnému dopadení Chána i k jeho smrti přitom došlo už před více než měsícem, konkrétně 22. října.

Na závěry je brzy

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý minulý týden varoval před unáhlenými závěry. „Je potřeba objektivně posoudit, jestli se zpět do rukou afghánských vojáků dostal už zbitý. Jestli se prokáže, že byl předán v takovémto stavu zpět afghánským vojákům, potom se musí provést velmi důkladné šetření na straně naší, to znamená českých nebo amerických vojáků, zda nedošlo k nějakému trestnému činu,“ řekl ve vysílání ČT.

Bez bližších detailů potvrdil vyšetřování záhadné smrti mluvčí mise NATO v Afghánistánu Dave Butler. Moc jasno v případu nemá ani bývalý šéf vojenského zpravodajství František Štěpánek. Ten webu Aktuálně.cz řekl, že zpráva zveřejněná americkým deníkem potřebuje vysvětlení. „Jsou v ní nejasnosti a rozpory. Stále toho o události, kdy měl být afghánský voják ve vazbě zmlácen, víme velmi málo. Pokud byl Vahidulláh Chán zbit ve vazbě NATO, tak kdo ji hlídal? Kdo všechno měl k tomu Afghánci přístup? A co vyplývá z informace, že americký armádní tým sedmé skupiny zvláštních sil pomohl převézt Chána do vazby českých vojáků,“ uvedl.

Článek byl publikován v LN dne 28. listopadu 2018.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!