9. května 2012 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci dostanou nové notebooky, skoro za 4 miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Místopředseda ČSSD Michal Hašek na jednání Poslanecké sněmovny 4. listopadu večer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ČSSD Michal Hašek na jednání Poslanecké sněmovny 4. listopadu večer. | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna chce koupit pro poslance nové notebooky, které by využívali v krajských a pražských kancelářích. Současná výpočetní technika je prý zastaralá. Očekávaná hodnota zakázky činí 3,75 milionu korun bez daně z přidané hodnoty.

Účelem veřejné zakázky zveřejněné začátkem května je nákup 210 notebooků. Jeden notebook tak přijde na necelých 18 tisíc korun. "Regionální poslanecké kanceláře a kanceláře poslanců jsou vybaveny zastaralou výpočetní technikou, jejíž údržba je ekonomicky stále náročnější a již nesplňuje požadavky na současné nutné softwarové vybavení," stojí v oznámení.

Notebooky by měli poslanci využívat i v dalším volebním období; sloužit by tedy měli asi šest let. "Notebooky v kombinaci s dokovací stanicí umožní i nadále využívat stávající ostatní vyhovující součásti počítačových sestav v kancelářích, především monitory," uvádí sněmovna. Druhou možností by prý byl nákup čtyř stovek pevných počítačů. Bylo by to ale podle oznámení dražší.

Páčka na wi-fi

Naposledy fasovali poslanci nové notebooky v roce 2006. Tehdejší cena 9,9 milionu za 220 notebooků byla kritizována pro předraženost. Podle zjištění LN nabízela tehdy firma DELL počítače za poloviční cenu, tendr však nakonec získala firma Autocont.

Pro Dell se tehdy stal zřejmě osudným zdánlivě bezvýznamný parametr počítače - zapínání bezdrátového připojení k internetu páčkovým ovladačem, který počítače Dell nemají. Páčka byla při vyhodnocování nabídek oceněna patnácti body, zatímco například rychlost procesoru nebo velikost disku znamenaly pouze jediný bod k dobru. Pokud by Dell páčkový vypínač měl, dostal by se v bodovém ohodnocení před AutoCont.

Lidovky.cz, ČTK
  • 22Diskuse