1. srpna 2010 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Požáry v Rusku: shořely celé vesnice, lidé se prodírají popelem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Požár zničil městečko Maslovka na předměstí Voroněže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár zničil městečko Maslovka na předměstí Voroněže. | foto: ČTK

MASLOVKA/PRAHA Při rozsáhlých požárech, které po dlouhotrvajících vedrech zachvátily západ Ruska, zemřelo nejméně 30 lidí. Oheň pohltil i několik vesnic. Mnoha jejím obyvatelům tak nezůstalo prakticky nic. V obci Maslovka, jež leží na předměstí Voroněže asi 500 kilometrů od Moskvy, lehly popelem snad všechny domy. Zoufalí lidé teď v popelech hledají cokoliv, co zůstalo ohněm nepoškozené, například konzervy nebo zavařeniny.

V teplotách, které se blíží 40 stupňům Celsia, se oheň šíří maximální rychlostí jen při pouhém závanu větru. Podle místních lidí do Maslovky přišel oheň zcela nečekaně a téměř nepostřehnutelně a zachvátil domy dřív, než měli jejich obyvatelé čas jakkoli zareagovat.Požár zničil městečko Maslovka na předměstí Voroněže.

Vedro, které v uplynulých týdnech zasáhlo Rusko, je tím nejhorším od začátku měření před 130 lety. Následné požáry si vyžádaly evakuaci tisíců lidí. V Maslovce oheň zničil 144 domů, postavených ze dřeva. "Nevím, kam půjdeme," řekla The Daily Herald 52letá Galina Šibanová. "Volali jsme záchranáře, ale nikdo to nezvedal," tvrdí žena, která jako spousta jejích sousedů přišla o dům. Trosky domů stále ještě doutnají a v nich bloudí zoufalí lidé, kteří se snaží zachránit, co se dá. Požár zničil městečko Maslovka na předměstí Voroněže.

Igor Vlasněv, šéf hasičů pro oblast Voroněže, uvedl, že situace se může ještě zhoršit, protože teploty mají ještě vzrůst. "Všichni se tu modlíme za déšť," prohlásil.

Čtěte také:

V posledních pěti týdnech překračovaly teploty v západním a středním Rusku 35 stupňů Celsia. Vyschla i řada rašelinišť a bažin a v posledních dnech začala hořet společně s lesy. Ruský premiér Vladimir Putin lidem slíbil, že vyčlení dost peněz, aby lidé mohli své domovy vybudovat znovu. To ovšem obyvatele Maslovky příliš neuchlácholilo. "Pokud by to bylo na mně, zavřel bych všechny záchranáře i hasiče do vězení," rozčiluje se 47letý Andrej Milovanov během chvilky pauzy, kdy přestal lopatou házet písek na doutnající trosky. "Všichni přišli pozdě, měli tu být mnohem dřív."Požár zničil městečko Maslovka na předměstí Voroněže.

Během dvou dnů v oblasti Voroněže shořelo kolem 400 domů a tři lidé uhořeli zaživa; včetně jednoho záchranáře ruského ministerstva pro civilní obranu, mimořádné situace a likvidaci následků živelních pohrom. Ve Voroněži jsou přeplněné nemocnice. Vzduch je dusivý a nedýchatelný kvůli spojení vysoké teploty a štiplavého kouře z požárů.

Celkem už si požáry zuřící v oblasti východně a jihovýchodně od Moskvy vyžádaly tři desítky obětí, ale tahle bilance je jen provizorní, dodává agentura AFP.

s využitím agentury ČTK , mtrMiluše Trefancová
  • 1Diskuse