Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Předvolební lež: Daně zvyšovat nechceme, říkaly ODS a TOP 09

Česko

LN porovnaly volební programy koaličních stran. O zvýšení daní se v nich nemluvilo. Penzijní reformu měla zaplatit privatizace

PRAHA Reformu penzí pomůže zaplatit zvýšení a sjednocení DPH na 20 %, shodla se nyní koalice. Obě nejsilnější strany ODS a TOP 09 tak docela rychle zapomněly na své loňské předvolební proklamace. Před devíti měsíci byste totiž v jejich programech slovo „zvýšení“ v souvislosti s daněmi hledali marně. ODS i TOP 09 naopak slibovaly daně udržet na stávající úrovni. Složená daňová kvóta by sice podle nynějších slibů politiků díky snížení odvodů ze sociálního pojištění měla zůstat stejná, zdroje na reformu penzí se však měly hledat jinde. Podle slibů stran se měla zaplatit kombinací soukromého a státního spoření spolu s výnosy z privatizace a příjmy ze zisků společnosti ČEZ. TOP 09 na rozdíl od ODS aspoň připustila, že by se mohly použít i zisky z nepřímých daní.

Při porovnání předvolebních slibů s realitou dopadá nejhůře ODS. Ta ve svém programu v kapitole Řešení pro budoucnost bez dluhů dokonce výslovně tvrdila: „Jednoduché a nízké daně: Zjednodušíme daňové zákony. Zároveň udržíme daně na současné úrovni. Nezvýšíme ani odvody na sociální pojištění.“

O kus dále k penzijní reformě pak občanští demokraté slibovali: „Podpoříme penzijní připojištění a spoření, konkurenci penzijních plánů a dobrovolný převod části důchodového pojištění do důchodových fondů. Jeden z nich bude státní, a tedy i státem garantovaný. Veškeré nové privatizační příjmy budou směřovat na reformu penzí.“ Proti vyšším daním se stavěla i TOP 09. V kapitole Daně jednodušší, srozumitelnější, bez výjimek se píše: „Současný stav tuzemských veřejných rozpočtů neumožňuje v příštích několika letech snižování daní. Vláda nechce daně zvyšovat, proto musí velmi rozhodně snižovat rozpočtové výdaje.“ O daních se pak zmiňuje ještě kapitola Reforma důchodového systému, kde se připouští jejich využití na výpadek státu při změně penzí, ale až jako druhá varianta. A navíc se nehovoří o zvyšování daní. „Výpadek příjmů stávajícího průběžného systému financování důchodů pokryje vláda z aktiv společnosti ČEZ a v případě nutnosti z nepřímých daní,“ píše se v programu TOP 09. Zdroje jsou: ČEZ, pošta, ČEPRO Důchodovou reformu měla podle předvolebních plánů politiků zaplatit především státní společnost ČEZ formou dividend. V úvahu připadá i prodej části akcií ČEZ držených státem: jen v roce 2008 ministr Kalousek získal za desetiprocentní balík – který v rámci zpětného odkupu koupil od státu samotný, tehdy penězi přetékající ČEZ – 50 miliard korun. Politici ODS rovněž mluvili o chystaných privatizacích.

Ze státního majetku by vláda mohla privatizovat například Českou poštu. Její někdejší generální ředitel Karel Kratina odhadl cenu podniku až na 40 miliard korun. „Jen tržní hodnota nemovitostí se pohybuje okolo 16 miliard korun,“ uvedl již v roce 2007 Kratina. Na poštu se dokonce vztahuje stále platné privatizační usnesení z roku 1992.

Pokračování na straně 2

Předvolební lež: Daně zvyšovat...

Dokončení ze strany 1

Další miliardy může stát získat privatizací menšinového podílu ostatních státních podniků na burze. Politici v minulosti uvažovali o prodeji části společnosti ČEPRO. Ta jen loni vydělala před zdaněním téměř miliardu korun. Hovořilo se i o prodeji části pražského letiště, distributora elektřiny ČEPS, ale i železničního přepravce ČD Cargo. Trvale zisková firma, jejímž prodejem by stát mohl získat část peněz na důchodovou reformu, je i Budvar. Řada vlád o jeho privatizaci mluvila, žádná se k ní neodhodlala.

Jako jediná koaliční strana použily v programu termín „zvýšení“ v souvislosti s daněmi Věci veřejné. „Podporujeme v dlouhodobém horizontu snížení demotivujících přímých daní ve prospěch daní nepřímých. Snížením daní z příjmu snížíme i ztrátu efektivnosti způsobenou přerozdělováním. Daňový výnos státu bude soustředěn na zboží, o kterém si občané svobodně rozhodnou, jestli ho koupí, či nikoliv. Eventuální zvýšení spotřebních daní musí být posuzováno i s ohledem na situaci v okolních zemích,“ psalo se v programu. A explicitně se zmínily o DPH: „Daň z přidané hodnoty – ponechat pro následující dva roky sazby 10% a 20%.“

***

Z předvolebních slibů:

ODS

„Zároveň udržíme daně na současné úrovni.“

TOP09

„Vláda nechce daně zvyšovat...“

Autor: