Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Předvolební oznámení transformace nemá váhu

Česko

PRAHA Pražská radnice ohlásila, že další kolo transformace divadel bude pokračovat příští rok. Magistrát ale dlouho váhal, jak dál. Na jaře 2008 totiž vznikl bunt nejen proti radnímu pro kulturu Richtrovi a jeho rozdělování grantů („oblíbená“ dotace na vstupenku), ale i proti nepřipravené transformaci.

Trend vyvázat se z financování divadel trvá Už v únoru 2008 LN upozorňovaly na posuny od domluvených pravidel transformace a také na neuvěřitelné urychlení tohoto procesu (náhle měl skončit do roku 2008). Už tehdy bylo zjevné, že se město chce co nejvíce vyvázat ze zodpovědnosti za správu a zřizování sítě veřejných divadel. Transformace se týkala osmi divadel a nové právní subjekty měl zakládat management divadla jako soukromé společnosti na bázi s. r. o. Právě tyto plány radnice a granty byly impulzem k protestům. Po uklidnění situace vznikla dohoda, že nejdřív proběhne audit.

Trend zbavit se financování divadel však platí i nadále. Audit prý prokázal, že radnice spravuje příliš mnoho scén, což městský rozpočet zatěžuje. proto se musí co nejdřív zahájit proces transformace. „Není účelem nebo směrem Prahy, aby vlastnila divadla v takovém rozsahu, v jakém vlastní. Je to ojedinělé, není to úplně zvykem,“ říká radní pro kulturu Ondřej Pecha. Podle něj byl audit zadán i proto, že existuje pnutí mezi financováním soukromých společností a příspěvkových organizací. „Potřebovali jsme získat srovnání,“ dodává.

Celá problematika je znovu na začátku, protože se opět pohybuje v intencích sporu, co je umění a co komerce a jak tyto vrstvy odlišit. Další nedořešená problematika je oddělení souboru od budovy, dohady o to, kdo vlastní či je nositelem umělecké marky divadla. Seriózně nepůsobí ani to, že magistrát otálel se zveřejněním výsledků auditu.

Náhlé oznámení transformace i toho, že audity již proběhly, však nyní - před volbami - mnoho neznamená. Pěkné majetky jsou dále ve hře a čekají, co s nimi bude. To se týká třeba Hudebního divadla Karlín, o jehož osudu se podle Pechy stále ještě diskutuje... Jasno už je o Divadle na Vinohradech, jelikož je velké, a Minoru sloužícím dětem. Praha však zřizuje a financuje asi dvacet divadel, například Činoherní klub, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo nebo Divadlo v Dlouhé.

Autor: