Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Prestižní literární ceny si odnášejí Emil Hakl i Václav Havel

Kultura

  18:52aktualizováno  20:07
PRAHA - Hned dvě literární ceny našly letos v jeden den své majitele. Cenu Josefa Škvoreckého získal za novelu Pravidla směšného chování spisovatel Emil Hakl. A bývalý prezident Václav Havel se stal desátým držitelem mezinárodní literární ceny Franze Kafky. Sošku vyrobenou podle návrhu Jaroslava Róny obdržel za své dramatické, spisovatelské a esejistické dílo.

Emil Hakl foto: Pavel WellnerLidové noviny

"Já si z různých důvodů ohromně vážím Franze Kafky. Četl jsem ho v mládí, v době, kdy nebyl ještě tak známý a populární. A tato cena se liší od jiných tím, že je to cena Franze Kafky. A mně samozřejmě dělá radost, že cenu nesoucí toto jméno jsem též dostal," řekl Havel po skončení ceremoniálu novinářům.

Dramatik, který v současnosti připravuje filmovou verzi své poslední hry Odcházení, obdržel za své vítězství kromě Rónovy sošky také sochu lva, již mu daroval předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Dramatik, spisovatel a exprezident Václav Havel převzal 26. října v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze mezinárodní literární Cenu Franze Kafky 2010. Gratuloval mu také spisovatel a bývalý předseda Pen klubu Jiří Stránský (vpravo).

Porota Ceny Franze Kafky zvolila Havla laureátem letošního ročníku na svém pražském zasedání 7. června. Havel je podle ní autorem rozsáhlého literárně-dramatického a esejistického díla, které v mnohém ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu.

V minulých letech cenu obdrželi například čeští spisovatelé Ivan Klíma a Arnošt Lustig, nobelisté Elfriede Jelineková a Harold Pinter nebo známý japonský autor Haruki Murakami.

Nejlepší český beletristický počin pro Hakla
Literární Cenu Josefa Škvoreckého letos získal spisovatel Emil Hak za novelu Pravidla směšného chování. Hakl v Praze převzal z rukou organizátorů hlavní cenu, čtvrt milionu korun. Udílí ji Společnost Josefa Škvoreckého.

"Haklova kniha je generační výpovědí, která je výjimečná především velmi osobitým jazykem. Autor dokázal jazyk dneška přetavit v jazyk literární až básnický," řekl předseda poroty Vladimír Karfík.

Emil Hakl

Hakl se narodil v roce 1958 v Praze. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka. V 80. letech se živil jako aranžér, knihovník, skladník, strojník čerpací stanice a zvukař. Později působil jako textař v reklamních agenturách a novinář.

Autor převyprávěl v novele ve třech příbězích kroniku svého života. Nejprve se vydal se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Předělem triptychu je působivé loučení s otcem. Závěr patřil cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama.

"I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Hanťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější," uvedli porotci.

Vítězná próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu úspěšnou knihu O rodičích a dětech, která byla i zfilmována. V roce 2002 za ni Hakl obdržel Magnesii Literu.

V porotě zasedli například Vlastimil Ježek, Jan Lukeš, Zdenko Pavelka, Milan Uhde a loňský vítěz Tomáš Zmeškal. Zmeškal dostal loni cenu za románový debut Milostný dopis klínovým písmem, který předloni vydalo nakladatelství Torst.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...