Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hollande obvinil Asada z masakru chemickými zbraněmi. Po náletu v Idlibu se udusilo nejméně 100 lidí

Svět

  15:34aktualizováno  17:16
DAMAŠEK - Letecký útok v syrské provincii Idlib si v úterý vyžádal nejméně 100 mrtvých, včetně mnoha dětí, a 400 raněných. Záchranáři tak zvýšili původní bilanci, která hovořila o 58 obětech. Tvrdí to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž jsou oběťmi civilisté. SOHR uvedla, že útočila letadla syrské vlády či jejího podporovatele Ruska a že byl použit toxický plyn.

PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí. foto: Reuters

Syrská armáda ale opět odmítla, že používá chemické zbraně, a ruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho letadla v úterý v daném místě útočila.

Bílý dům: USA musejí přijmout, že Asad je syrským prezidentem

Letecký útok byl proveden v úterý ráno v oblasti ovládané povstalci na severozápadě Sýrie ve městě Chán Šajchún. Organizace SOHR citovala místní zdravotníky, podle nichž se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst. Povahu plynu SOHR nespecifikovala. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu informátory.

SOHR původně informovala o nejméně 18 obětech a desítkách zraněných. Posléze počty mrtvých zvyšovala. „Oběti zemřely po převozu do nemocnice. Šlo o samé civilisty,“ řekl agentuře AFP před polednem SELČ šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán, když hovořil o 58 obětech. Agentura Anadolu už dříve uvedla, že šlo o útok chlorem a že zemřelo nejméně 43 lidí. Dalších více než 215 osob bylo podle turecké státní agentury zraněno.

‚Nikdy jsme chemické zbraně nepoužili‘

Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda kdy použila chemické zbraně. Řekl, že armáda nepoužívá ani nepoužila chemické zbraně „ani v minulosti a nechystá se k tomu ani v budoucnu“.

SOHR i další aktivisté dlouhodobě obviňují syrský režim z použití chemických zbraní, což syrská vláda odmítá. Naposledy v únoru zveřejnila organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle níž syrské vládní vrtulníky v loňských bojích o město Aleppo na severu Sýrie shazovaly na obytné čtvrti barely s chlorem. HRW uvedla, že vycházela z rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií.

Muž nese tělo mrtvého dítěte po plynovém útoku ve městě Chán.
Muž po útoku dýchá přes kyslíkovou masku.

Francie v úterý ústy svého ministra zahraničí požádala o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Dnes ráno se v provincii Idlib odehrál nový a zvláště závažný chemický útok. První informace hovoří o velkém počtu obětí,“ zdůvodnil žádost ministr Jean-Marc Ayrault. Před jednáním v Bruselu o pomoci Sýrii také řekl, že Evropa nemůže hrát roli při obnově Sýrie, aniž by se tato země důvěryhodně transformovala. Francouzský prezident François Hollande obvinil poté Asada z masakru chemickými zbraněmi.

Úterní letecký útok odsoudila i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která zodpovědnost za něj připsala syrskému režimu. Útok odsoudil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který o něm hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. K útoku se vyjádřil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, podle něhož to může ohrozit mírový proces v Astaně.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.