18. ledna 2010 11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Princ William na první oficiální cestě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Princ William na Novém Zélandě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William na Novém Zélandě. | foto: Reuters

AUCKLAND/PRAHA Britský princ William přiletěl o víkendu na Nový Zéland - jednu ze zemí společenství Commonwealth, aby zde započal svou první oficiální návštěvu ve jménu britské koruny.

Sedmadvacetiletý vnuk královny Alžběty II. vzbudil svou návštěvou nevídaný zájem veřejnosti i médií. Na opačné straně polokoule jej doprovází takové množství reportérů, jaké bývalo v britských poměrech obvyklé jen na zahraničních cestách Williamovy matky, zesnulé princezny Diany, napsal deník The Independent.

William má kromě nejrůznějších více či méně formálních setkání na Novém Zélandě také důležitý státnický úkol - jménem královny zde totiž otevře a státnicky tak posvětí fungování nově zřízeného nejvyššího soudu.

Britové spatřují v první oficiální zahraniční cestě prince Williama výrazný mezník a připisují jí proto velkou důležitost. Média již v minulých týdnech nastínila, že by mohl princ, jenž je druhým v pořadí následníků trůnu, zastávat stále více povinností monarchy.Následně dokonce proběhla debata o tom, zda královská rodina neuvažuje, že by William v následnictví "přeskočil" svého jednašedesátiletého otce. Sám princ William však podobné spekulace popřel. Podle listu The Daily Telegraph nyní uvedl, že je mu velikou ctí zastávat královské povinnosti a že je hrdý, že reprezentuje královnu na zahraniční cestě. Dodal ovšem, že se po návratu nadále hodlá plně věnovat speciálnímu výcviku na záchranářského pilota.

Na Novém Zélandu se princ William zdrží tři dny, další tři dny pak věnuje neoficiální návštěvě sousední Austrálie.
Najdete na Lidovky.cz