130 let

Diskuze

Profesor Jiří Drahoš: Vidím cílenou snahu poškodit Akademii věd

Akademii věd ČR by se měl čtvrtým rokem po sobě snížit rozpočet. Podle jejího předsedy hrozí propouštění i znemožnění nákupů techniky.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ctenarcp

23. 6. 2012 8:00
Muž jednoho vzoru
Dalibore, svět je složitější. Ony ty audity a evaluace v sobě vždy mají něco z úskalí bodování v krasoblusení. Napsal jste mnoho slov, opakujete ERC. Uvedl jste krátký výčet zemí a u nich počty projektů. Z bývalého soc. bloku pouze ČR - jako ukázku odstupu. Budu zlomyslný, proč se v ČB tolik orientujete na Rakousko, které je na tom ve srovnání s Nizozemím tak špatně? A budu zlý ještě více. O cestičkách do politiky. Řekněme, že je nás více, kdo pamatujeme pěšinky z Nových Hradů za politiky ... A když se vliv personálních protektorů oslabil, došlo k přeskupeníhttp://www.ufb.jcu.cz/ Proč se ale mstít celé AVČR a spojovat se za tím účelem s převážně podřadnou garniturou předsednictva GAČR a RVVI? (Tomuto "poradnímu" sboru vlády předsedá sám předseda vlády. Kdyby nebyl tak legrační, dalo by se zvenčí usuzovat, že jde o autokrata stalinského střihu, který si nejlépe poradí sám.) Řekl bych, že školitel Vaší DP byl komunista z UK. Mým školitelem byl nekomunista z AVČR. V těch dávných, zlých časech. (Vlastně, možná to i vím). Spolupracovat ve vědě mezi AV a univerzitami - ano, ale nikoliv tak, že ti většinově podřadní a světu neznámí "profesoři" z univerzit budou povýšeně  rozhodovat o existenci a postavení světově renomovaných vědců z AV ČR. Ti méně kvalitní se obávají regulérních a otevřených konkurzů na místa vedoucích kateder. Také se bojí reformy a zavedení profesur vázaných na obor a instituci ... Proto tolik škrtí AV ČR. Pro vědu to není dobré, ale nakonec vše dopadne v jejich neprospěch. Budou  odstraněni radikálně a bez soucitu. Studenti si nakonec dají "poradit" a budou žádat kvalitu z AV ČR na své univerzity. Evoluce. Tož tak, Dalibore.
0 0
možnosti
Nevymlouvám se
Stejného školitele DP měl třeba i nedávno zesnulý Josef Chmelík, vynikající vědec a člověk docela disidentského ražení a chování. To není omluva, jen konstatování.Z toho, že jsem se kdy angažoval do velkých projektů, které nakonec vyústily do Nových Hradů, mám velmi smíšené pocity. ( Taky mi bylo mnohokrát velmi důrazně naznačeno, že je to aktivita AVČR a ne univerzity. :-) ) Nebyl jsem to zrovna já, kdo byl v čele docházení za politiky, ale taky jsem se nijak nebránil. Měl jsem pocit, že to moc jinak nejde. A pořád si myslím, že nešlo. Alternativa byla zmizet buď do zahraničí nebo z vědy. Když už jsem v tom lítal, snažil jsem se ty projekty co možná čestně naplnit.Jak jsem psal pod Zlatuškovým blogem na aktuálně.cz - teprve v letech 2007-2011 jsem měl pocit, že to, co dělám je převážně v souladu s tím, co si myslím, že je správné.  I ve smyslu (ne) tolerance vědeckých pochybení. O tom se více šířit nebudu, ale věřte mi, že tam to bolí nejvíc.Mnoho lidí vítalo kafemlejnek jako osvobození od politiky a i pro mne byl svým způsobem úlevou. Děkani přírodovědeckých fakult na něj nedají dopustit. Proč, o tom v jejich dopise do lidových novin. (Technopolis taky hodnotil převážně scientometrii, nic jiného mu k hodnocení česká věda nenabídla.) A za tuto lekci pro naší vědu, i když jí dnes už musíme překonat, vděčíme RVVI vedené stejnou dámou, která ji vede dnes. Takže i dnes mám naději, že dojde k dalšímu posunu vpřed, byť bude třeba podobně jednostranný.Kdo se tomu hodně brání, ten se asi nechce dívat pravdě do očí.Pokud jde o studenty, ti nebudou požadovat nic.  Na náročnějších oborech jsou rádi, že zvládnou výuku a občas si něco přivydělat. Kdo náročnější obory z nejakého důvodu nezvládá, je spokojen na těch nenáročných. Studenti dlouho nevědí, co by měli chtít, a než se to dozvědí, jsou u státnic. (Zato se často nechají zblbnout různými vůdci pod zajímavými hesly.)Ten průšvih je zcela náš a my za něj neseme plnou odpovědnost.
0 0
možnosti