Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Rajka aneb první evropští Slováci

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Nejvíc jsem miloval pohled, který se mi naskytl ráno z mého bratislavského bytu, jež stál na vinicích u Bratislavského hradu. Vpravo Rakousko, přede mnou slovenská Petržalka, vlevo Maďarsko.

Jet na výlet do Maďarska bylo otázkou deseti patnácti minut jízdy autem. Do města Mosonmagyaróvár jsem jezdil do termálních lázní. A na guláš, perkelt, candáta a celou tu maďarskou kuchyni, která je ze všech, co jich střední Evropa má, ta nejlepší.

Do ještě bližší Rajky, první maďarské vesnice za slovenskou hranicí, k níž se jezdilo kolem lužních dunajských lesů, jsem zavítal jen párkrát. Nebyla moc zajímavá, ale okolí, Dunaj a lesy a louky, měla moc hezké.

Dnes je Rajka z velké části vesnicí slovenskou. Cena pozemků v okolí Bratislavy vystoupala natolik, že si Bratislavané začali stavět domy v Rakousku. A když v Rakousku, tak proč ne v Maďarsku? Z dva a půl tisíc obyvatel Rajky je dnes už pět set Slováků. Bydlí hlavně v novostavbách, které stojí tolik, kolik v deset minut autem vzdálené Bratislavě byt.

Městská autobusová linka z Bratislavy by sem měla jezdit už za rok a něco. S maďarštinou, v níž vycházejí úřední oznámení, si Slováci pomáhají překlady na internetu, kde si založili stránku s příznačným názvem www.rajka. eu. S podtitulem „Komunitní noviny a informace pro obyvatele a fanoušky Bratislavského pohraničí v Maďarsku“.

Slováci se také chtějí zúčastnit, a pravidla EU to umožňují, obecních voleb a věří, že budou mít v radě vsi svého zastupitele.

Napětí, které do slovensko-maďarských vztahů vnesli politici a extremisté, už dorazilo bohužel i sem. Jeden ze Slováků v Rajce Igor Heriban musel požádat o pomoc soukromou ochranku, když mu maďarští neonacisté z Budapešti vyhrožovali na svých internetových stránkách. Je na nich i jeho adresa i fotografie jeho domu. Prý měl na neonacisty plivnout, když v pondělí blokovali hraniční přechod v Rajce. Maďarská policie slíbila, že se výhrůžkami neonacistů bude zabývat.

Slováci v Rajce jsou jedni z prvních, kteří překročili hranice a žijí jako Evropané. Maďarsko by nemělo dopustit, aby je nenávist pár nácků zahnala zpět. To by byl konec nejen slovensko-maďarské Rajky, ale i začátek konce snu o Evropě. Bez hranic.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor: