Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Švýcarsko vyšetřuje Janukovyče z praní peněz, zmrazilo mu účty

Evropa

  12:01aktualizováno  16:22
VÍDEŇ/BERN - Švýcarská prokuratura začala kvůli praní špinavých peněz vyšetřovat svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a jeho syna Oleksandra. Oznámila to dnes prokuratura v Ženevě. Sdělila také, že spolu s policií už ve čtvrtek ráno prohledala ženevskou kancelář firmy Oleksandra Janukovyče a zajistila některé dokumenty. Švýcarské a rakouské úřady dnes také zmrazily bankovní účty Ukrajinců spojených s "Janukovyčovým klanem".

Svrženého prezidenta Janukovyče stíhá ukrajinská policie, byl na něj vydán rovněž mezinárodní zatykač. Na snímku je Janukovyč (vlevo) se svým poradcem Andrejem Kljujevem (vpravo) na archivním snímku z roku 2007. foto: ČTK

"V Ženevě nyní probíhá trestní vyšetřování závažného praní špinavých peněz proti Viktoru Janukovyčovi a jeho synu Oleksandrovi," oznámil podle agentury Reuters úřad prokurátora Yvese Bartossy. Švýcarská vláda mezitím vydala seznam 20 Ukrajinců včetně obou Janukovyčů, jejichž majetek u místních bank nařídila obstavit.

Vedle Janukovyče na švýcarském seznamu figurují například poslední Janukovyčův předseda vlády Mykola Azarov, ministři jeho vlády a poslanci jeho strany včetně šéfa poslanecké frakce Strany regionů Oleksandra Jefremova, gubernátor charkovské oblasti, starosta Charkova a další činitelé. Janukovyč na své dnešní tiskové konferenci v ruském Rostově na Donu popřel, že by měl v zahraničí nějaké bankovní účty.

Konta zmrazilo i Rakousko

Rakousko v pátek na žádost nové ukrajinské vlády zmrazilo bankovní účty Viktora a Oleksandra Janukovyčů a 16 dalších nejmenovaných lidí spojených s bývalou ukrajinskou vládou. Oznámil to odpoledne mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Martin Weiss.

Vídeň tento krok učinila po konzultaci s úřadem unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. "Toto opatření má podobu prozatímního zajištění, dokud nevstoupí v platnost opatření EU," uvedlo rakouské ministerstvo zahraničí. V prohlášení nezmiňuje, o jaké osoby se jedná, ani o sumě zablokovaných peněz.

EU se již dohodla na sankcích pro představitele režimu svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, na uvedení konkrétního seznamu osob do praxe se ale nadále čeká. Podle analytiků některé unijní země po Janukovyčově pádu s dalším krokem váhají. Zatím podle Vídně není jasné, kdy zavedení sankcí na úrovni EU nastane.

Zatykač na Janukovyčovy prominenty

Ukrajinská prokuratura v pátek nařídila zatčení desítky bývalých vysokých činitelů vlády a armády, včetně exministrů vnitra a spravedlnosti, a oznámila, že požádá Rusko o Janukovyčovo vydání. Prokuratura na Janukovyče, který na odpoledne v ruském Rostově na Donu ohlásil tiskovou konferenci, již dříve vydala mezinárodní zatykač a chce ho stíhat za krvavé protivládní protesty, které si vyžádaly desítky mrtvých. Moskva nicméně Janukovyčovi přislíbila ochranu.

ČTĚTE TAKÉ:

Janukovyč se v prohlášení zveřejněném ve čtvrtek nadále považuje za ukrajinského prezidenta, nové změny prováděné ukrajinským parlamentem neuznává. Události v zemi označil za "mocenské vakuum a naprosté bezpráví", neboť nové ministry dosadila do úřadů "lůza". Janukovyč také požádal Moskvu o ochranu před "extremisty", která mu ji na ruském území přislíbila.

Prokuratura v pátek rovněž vyzvala k okamžitému zadržení deseti bývalých vrcholných představitelů státu. Dopaden by měl být mimo jiné bývalý generální prokurátor Viktor Pšonka, který je stíhán "za zločiny proti ukrajinskému lidu". Kromě něj seznam obsahuje například bývalého šéfa ministerstva vnitra Vitalije Zacharčenka či exministryni spravedlnosti Oleny Lukašovou.

Opatření v souvislosti s ukrajinskými konty tento týden přijalo také Švýcarsko. Ve středu se Bern rozhodl zmrazit případné Janukovyčovy účty ve švýcarských bankách a také pozorněji sledovat aktivitu na kontech Ukrajinců. V pátek švýcarské úřady v pátek oznámily, že obstavily majetek dvaceti Ukrajinců a kvůli podezřelým finančním tokům zahájily vyšetřování "Janukovyčova klanu", uvedla AFP.

Krizová schůze bezpečnostní rady

Mezitím šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, který zároveň převzal i prezidentské pravomoci, svolal na pátek kvůli vyhrocené situaci na Krymu krizové zasedání bezpečnostní rady státu. Turčynov, který spolu s parlamentem provádí rozsáhlou obměnu na vrcholných vládních i bezpečnostních postech, odvolal náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Jurija Iljyna. Příslušný dekret má páteční datum, uvedla agentura Interfax.

Iljyn byl ve vysoké armádní funkci necelých deset dní, do úřadu ho podle Wikipedie 19. února jmenoval svržený prezident Viktor Janukovyč poté, co propustil stávajícího náčelníka Volodymyra Zamana.

Turčynov v pátek podepsal i dekret, kterým z vedení bezpečnostní rady státu odvolává Volodymyra Sivkovyče. Ten byl původně stíhán spolu s dalšími vysoce postavenými ukrajinskými činiteli, kterým Janukovyčovi oponenti přičítali vinu za brutální pokus o rozehnání protivládních demonstrantů na konci listopadu v Kyjevě. Stíhání údajně v polovině února zastavila amnestie.

Zahraniční politika nové vlády

Priority ukrajinské zahraniční politiky jsou jasné - uzavřít asociační dohodu s Evropskou unií, uvolnění vízového režimu, ale i stabilizace vztahů s Ruskem, prohlásil nový ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja po schůzce s ministry zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko).

Zástupci V4, mezi kterými je i český ministr Lubomír Zaorálek, k tomu uvedli, že hlavním úkolem je nyní vzhledem k situaci na Krymu udržet územní celistvost země. V4 přislíbila, že v této věci udělá vše, co bude v jejich silách.

"Jsme připraveni mluvit s ruskou stranou o bilaterálních vztazích i o situaci na Krymu," uvedl na krátké tiskové konferenci Deščycja, který zároveň poděkoval zemím visegrádské čtyřky za podporu během uplynulých tří měsíců a také v minulosti. "Doufám, že tato podpora bude pokračovat i v budoucnosti, chceme mít dobré a přátelské vztahy," dodal.

K situaci na Krymu řekl, že se snaží zjistit, jaké jsou cíle lidí, kteří na proruském autonomním poloostrově obsadili vládní budovy. "Zatím jsme nedostali žádnou odpověď. Chceme to řešit mírovou cestou," uzavřel.

Český ministr zahraničí uvedl, že V4 si přeje "stabilní, prosperující Ukrajinu se zachovanou teritoriální integritou". To zdůraznil i jeho maďarský kolega János Martonyi. "Stabilita v zemi se postupně navrací, ale objevuje se tu možnost mezinárodního konfliktu. Tomu musíme zabránit a uděláme pro to vše," dodal.

Jak doplnil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, zástupci zemí V4 přijeli do Kyjeva kvůli tomu, že jim na Ukrajině záleží a že jí chtějí nabídnout svou pomoc i pomoc Evropské unie.

Po setkání se šéfem ukrajinské diplomacie zamířili visegrádští ministři do budovy úřadu vlády, kde je čekalo setkání s premiérem Arsenijem Jaceňukem. V plánu bylo poté i setkání s prozatímním prezidentem Oleksandrem Turčynovem, nicméně vzhledem k zasedání bezpečnostní rady státu se program návštěvy neustále mění.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...