Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Redaktor LN a další tři Češi přežili únos v Jemenu

Česko

SANÁ/PRAHA Cestování čtveřice Čechů po Jemenu se na krátkou chvíli proměnilo v drama, při němž se střílelo. Jejich vůz přepadli únosci, kteří se je pokusili odvézt do hor. Únosy turistů kvůli výkupnému nejsou v Jemenu výjimečné.

Z rukou zločinců musela Čechy zachraňovat policie. Mezi cestovateli je také redaktor LN Jan Nevyhoštěný. „Podařilo se nám vyváznout ve zdraví z únosu. Vše je o.k.,“ napsal novinář v textové zprávě své rodině.

Incident se odehrál v neděli v okrese Haima asi 60 km od metropole Saná.

„Zastavila je ozbrojená skupina tří lidí a přinutili je jet někam jinam, než oni chtěli,“ popsal akci únosců český velvyslanec v Saná Jozef Vrabec.

„Řidič z turistické kanceláře dal znát nějakým posunkem jinému autu, že mají problém. Protijedoucí řidič pak zalarmoval policii, která únosce zastavila na cestě do hor,“ líčí ambasador Vrabec.

Při zásahu byli zraněni dva jemenští policisté a místní dítě.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Jemen figuruje na seznamu zemí, do nichž ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat. „Turisté sem jezdí na vlastní riziko,“ říká diplomat Vrabec. Čtveřice se navíc nezaregistrovala v ministerské databázi DROZD, která slouží jako pojistka pro cestovatele, kteří mají namířeno do rizikových destinací. „Ve výjimečných situacích je můžeme kontaktovat,“ vysvětluje výhody dobrovolné registrace mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

O Češích v Jemenu věděla kromě jejich rodin jen cestovní kancelář. „Kupovali si u nás letenky, jinak byli individuální turisté, spali ve stanech,“ popisuje Patrik Marschal, který zajistil Čechům v Jemenu i vozidlo s průvodcem. I přes šťastný konec nyní Marschal váhá, zda bude Čechy do Jemenu dál vozit. „Určitě klesne zájem, já sám už bych tam ani nikomu nedoporučoval jet,“ říká muž. Cestovatele však incident nerozhodil. „Pokračují v cestě, jsou v pořádku,“ dodává Marschal. Se skupinou nebylo možné navázat kontakt. Cestují totiž po ostrově Sokotra, kde není mobilní signál.

Únosy nejsou v Jemenu ojedinělé. Poprvé se ale do rukou tamních únosců dostali Češi. „Obyčejně únos trvá dva týdny, letos to byl první pokus, loni se to dělo každé dva měsíce,“ vypráví Vrabec. Zatím nejsou jemenské incidenty životu nebezpečné. „Únosci většinou pokládají turisty za hosty,“ uklidňuje. Přesto by cestovatelé měli být zodpovědní. „Měli by číst informace o situaci v zemi a brát je vážně,“ radí Kolář. Pouček, jak vyhrát nad únosci, totiž moc není. „Novináři a diplomaté, kteří pracují v rizikových zemích, podstupují speciální kurz, běžný turista se na to stěží může připravit,“ dodává. Zkušení cestovatelé přesto pár tipů mají. „Nevyčnívat, chovat se slušně, ale ani zbytečně nevytáčet únosce podlézavostí,“ radí Břetislav Tureček, zpravodaj ČRo na Blízkém Východě. „Snažil bych se komunikovat. Je jasné, že čím víc o vás člověk ví, tím menší je pravděpodobnost, že vám ublíží,“ říká Lubomír Sazeček, který byl v roce 1983 unesen v Angole.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

O autorovi| JARKA SYNÁČOVÁ JOSEF KOLINA, Redaktor LN Jan Nevyhoštěný

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...