Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Pěvec Plachetka atakuje stovku představení v Metropolitní, chystá i překvapení v Národním divadle

Adam Plachetka | foto: Kateřina Dvořáková Manková

Premium Rozhovor
Adama Plachetku potkávám poprvé na newyorské párty, kde zastává roli šéfa grilu. Směje se na všechny strany a vůbec mu nedělá problém roznášet tuňáka a vepřové. Jako by ani nebyl hvězdou Metropolitní opery. Z role nevypadne, ani když hostitelčin syn sedne za piano a začne preludovat. Všichni nenápadně pokukují po Adamovi, zda se náhodou nepřidá. Ten je ale neoblomný – zpívání je práce, a on má teď volno. Teď griluje.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Když si spolu o pár dní později sedáme k rozhovoru, je to už jiný Adam – soustředěnější a profesionálnější. Nenucenost mu ale zůstala – bavíme se, jako bychom se znali roky. Pomáhají i společné zájmy – badminton, hokej, běhání a samozřejmě opera.

„Malinko se tu nudím, zpívám jen dva dny v týdnu,“ žertuje Adam na úvod. Ve srovnání s Vídní, kde měl přes padesát představení za rok, je to téměř odpočinkové tempo. Přesto se špičkovému basbarytonistovi po Evropě stýská. Roli v tom ale hraje něco úplně jiného než opera – jeho „holky“, tedy manželka, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, pětiletá dcera Barborka a devítiletá Adélka stále bydlí v Praze. Do New Yorku se dostanou jen sporadicky a blízký kontakt otce s dcerami nemůžou úplně nahradit ani tatínkovy každodenní telefonáty „k snídani“. Adam totiž svým holkám volá každý den v půl sedmé ráno středoevropského času – v New Yorku je tou dobou půl jedné v noci.

Adam Plachetka

Lidovky.cz: Jak se vám žije a pracuje v New Yorku?
Dobře. Jezdím sem rád, ale zároveň jsem rád, že tu nejsem natrvalo. Ty dva až tři měsíce v roce mi přijdou tak akorát. Člověk si užije všechno, co mu velkoměsto nabízí, a zároveň nedostane ponorku. Pokud mě okolnosti nepřinutí, stěhovat se sem nechci.

Lidovky.cz: Co vám tu nejvíc chybí?
Jednoznačně příroda. Miluju Central Park – vždy jsem se snažil bydlet nejvýš pět minut chůze od něj. Nepřestává mě fascinovat, že v tak velkém a rušném městě, jako je New York, je park natolik velký, že v něm nejsou slyšet auta. Chodím tam rád s holkami, když přijedou – a taky když jdu běhat: vydám se vždycky k vodní nádrži Reservoir. Člověk si tam s trochou představivosti připadá jako někde u jezera, a přitom vidí mrakodrapy na Manhattanu. Central Park je moje oáza klidu, ale normálnímu výletu do přírody nebo někam na chatu se to rovnat nemůže.

Lidovky.cz: I Newyorčané mívají chaty, přesněji si je rádi pronajímají. Nikdy vás nenapadlo toho využít?

Kdybych tu byl natrvalo – jako někteří mí přátelé z české komunity –, určitě bych o tom přemýšlel. Jenže ty dva tři měsíce, co tu jsem, bývám prakticky nonstop v divadle nebo jeho okolí na Upper West Side, takže na výlety do přírody moc času nezbývá.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se