Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
4. května 2017 6:13 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Detail, na který se zapomíná. Oblékání Čechů se zlepšuje, rezervy máme v botách

Pohodlí především. V dnešní době není s extravagantním obouváním nikdo spojen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohodlí především. V dnešní době není s extravagantním obouváním nikdo spojen... | foto: Lidové noviny

Oblékání Čechů se pomalu zlepšuje. Ještě máme ale docela rezervy v botách. I když i tam jsem zaznamenala velký posun, v poslední době hlavně u pánů.“ Tak zhodnotila koncem roku módní cítění národa nositelka ocenění Czech Grand Design a rozhodně jedna z nejlepších soudobých oděvních výtvarnic Liběna Rochová.

Pravdou je, že i bezvadně sladěný outfit jak běžných lidí na ulici, tak celebrit často na tomto zdánlivém detailu ztroskotá. Anejde přitom o takové maličkaté faux pas, jakého se třeba „dopustil“ ministr obrany Martin Stropnický, když zamířil na prezidentský bál. Předpisově dostál významu události v padnoucím smokingu, ale nevzal si lakýrky, které k němu náležejí. Jde o pominutelný přešlap zvlášť v porovnání s jinými VIP hosty, které Čekstajl nechce přímo jmenovat, ale doporučoval by na fotbalovém svazu trochu studia etikety.

Mimochodem s ohledem na boty zcela předpisová byla paní ministrová, herečka Veronika Žilková. Ta s „nasazením zdraví“ zcela dle diktátu dobrého vkusu dorazila na Hrad v otevřených páskových střevíčkách, které zapovídají punčochy. Takže při příchodu jistě mrzla. Je to kruté, ale při nástupu na tak významnou akci se to od dam očekává. Tedy žádné kozačky a igelitka s tanečními botkami v ruce.

Ale zpět k českému obuvnímu nešvaru. Jakkoli se úroveň odívání vylepšuje, na boty se často zapomíná. Čisté a víceméně padnoucí svršky už nejsou světlou výjimkou, excesem se na ulicích stává opak. Boty ale zhusta postrádají styk s kartáčem a krémem, v případě tenisek s pračkou nebo jiným způsobem očisty. A dojem to z deseti bodů z deseti umí stáhnout i pod průměrnou pětku.

Vysoké podpatky (ilustrační foto)

Stejně pak jako chrup vyžaduje sem tam (předpisově jednou za půl roku) revizi u specialisty, tak i obuv, aby déle vydržela, potřebuje pomoc. Sešlapané podpatky, ať už dam či pánů, nepůsobí dobře. A jasně nikdo z nás nechodí dokonale rovně, aby se botky neošlapávaly, ale od toho jsou tu opravny obuvi, aby následky šmajdání zamaskovaly. Není nutné nosit jen boty, které vypadají jako vytažené z krabice. Určitá patina jim dodává na zajímavosti. A u rámových bot je dokonce nedocenitelná. Princ Charles nosí i několikrát repasované rámovky, jimiž dokazuje mistrovství anglických ševců. Punc toho, že bezhlavě neutrácí za nové boty, je bonus.

A jaké boty volit?

Základ botníku má vypadat jako základ šatníku. Vsadit na nadčasové lehce kombinovatelné základní kousky. Dámy mají mít aspoň jedny hladké černé jednoduché lodičky. Pánové zase kvalitní polobotky – ideálně černé a v některém z hnědých odstínů, k nimž se dá připočítat i aktuálně nejoblíbenější žlutobéžová variace nazvaná „tan“. Do extravagance, a nemusí jít zrovna o kousky `a la Lady Gaga, se dá investovat, jen když je základ doma.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...