26. října 2016 6:03 Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Klasika, která z módy nevyjde. Malé černé slaví 90 let a nestárnou

Modelka Heidi Klumová v malých černých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modelka Heidi Klumová v malých černých | foto: Shutterstock

Kdyby Coco Chanel nikdy neudělala nic jiného, tento jediný návrh by ji učinil nesmrtelnou. Kdyby Hubert de Givenchy, jemuž právě dnes k padesáti letům kariéry vychází nová biografie, měl být zapomenut přes všechny své geniální kreace, jedny šaty zůstanou navždy ikonické. I kdyby herecké kvality Audrey Hepburnové už neměly být nikdy oceněny, jedno její zjevení na plátně nikdy nezapadne.

Ve všech případech jsou pojítkem tak zvané „malé černé“. Černé šaty pro (méně) slavnostní příležitost, ale použitelné i přes den. Základ šatníku každé ženy.

Právě ty přesně před devadesáti lety nakreslila do svého skicáku Coco Chanel a tento návrh otiskl tehdejší Vogue. Její vize: šaty, které si mohu vzít ráno na nákup, odpoledne do kavárny a večer do divadla. A o několik let později jí za to složil poklonu Christian Dior: „Jsou to šaty pro každou ženu, jakéhokoliv věku, a pro každou příležitost. Každá by je měla mít.“

Líbí-nelíbí

Dobře padnoucí malé černé ve své skříni má skoro každá žena. Na fotce herečka Sarah Jessica Parkerová

Hlasujte

líbí se mi
nelíbí se mi

Vstoupit do hlasování

Vstoupit do hlasování

O jejich status se pak postaral právě de Givenchy spolu se svou múzouHepburnovou zhruba o třicet pět let později.

Hollywoodská herečka si vybrala aristokratického návrháře, aby ji oblékal do každého filmu. Začalo to počátkem 50. let se snímkem Sabrina. A v 61. roce pak vznikl snímek Snídaně u Tiffanyho. Aotom byla řeč na počátku. Hubert de Givenchy pro Hepburnovou stvořil na tělo ulité „malé černé“a Hepburnová je doplnila perlovým náhrdelníkem. Tehdejší filmová ikona stvořila dokonalou a nepřekonatelnou verzi toho, jak nosit ikonické šaty.

Po desetiletí pak platí malé černé jako prověrka skutečného návrhářského umu. Dovolují totiž vše, ale také odhalují každou nedotaženost. Platí pro ně jen jedno pravidlo – jsou černé. Jinak se designér může volně rozletět. Uzavřené až ke krku, nebo snad odhalující téměř vše? Je to na něm. Volánky, průsvity, cvočky? Klidně. Vzdušné hedvábí nebo snad tuhý taft? Dle libosti.

Audrey Hepburn

Co se neodpouští, je špatné „technické“ provedení. Krejčovina v tomto případě musí být dokonalá. Jinak se ze šatů vhodných i do divadla stává tak maximálně zástěra k plotně.

Dokonale univerzální

A totéž jim mohou provést pak jejich nositelky. To, že jsou dokonale univerzální, co se příležitosti, kam je vzít, neznamená, že se k nim dá vzít cokoliv. Výrazný šperk jednoduché malé černé umí pozvednout, zato střihově složitějším spíše škodí. Otahaná kabelka pohřbí jakkoliv exkluzivní model. A dalo by se pokračovat.

A že „90letým stařenkám“ malým černým nezvoní umíráček, ukázal i nedávný pařížský týden módy, kde například nizozemská návrhářka Iris van Herpenová ukázala svou futuristickou vizi, jak se s nimi popasovat do budoucna. Zkrátka i nadále bude platit věta Karla Lagerfelda: „V malých černých nemůžete v žádné situaci šlápnout vedle.“

ADAM JUNEK, AUTOR JE REDAKTOREM ZPRAVODAJSTVÍ SEZNAM.CZ

Najdete na Lidovky.cz