Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volá Berlín

V domě Černá labuť jsme znovu hostili Česko-německý Salon. A byla to znovu radost

Salon proběhl v Art&Event Gallery Černá labuť foto: Tomáš Železný

Teolog Tomáš Halík a velvyslanec v Německu Tomáš Kafka moudře pohovořili a operní pěvkyně Markéta Fassati krásně zapěla. Na již tradičním Česko-německém Salonu jsme znovu hostili osobnosti spojující naše sousedské země, píše Danuše Siering - vydavatelka N&N Czech-German Bookmag.
  12:00

Hosty jsme přivítali spolu s Ondřejm Černým, ředitelem Českých center, které Českou republiku propaguje v Německu a dalších třiadvaceti zemích světa.

Prvním řečníkem večera byl laureát prestižní Templetonovy ceny Tomáš Halík, jehož vazba na Německo je velká. Teologii studoval v ilegalitě v bývalé NDR, kde jej v roce 1978 tajně vysvětili na kněze. Na Salonu představil iniciativu, jejíž ambicí je s pomocí morální síly církví povzbudit naději a solidaritu jako východisko z obtíží současného světa.

Danuše Siering

Danuše Siering žije v Berlíně a Praze. Je zakladatelkou galerie Černá labuť, projektu Go Florenc a Česko-německého Salonu. Vydává N&N Czech German Bookmag.

Danuše Siering

Tomáš Halík se na Salonu podle svých slov cítil jako doma - připomněl, že jeho otec působil jako editor Karla Čapka a Halík už v dětství mnohokrát navštívil místnost v domě zmíněného významného spisovatele, v níž (za první republiky) debatovali Pátečníci - skupina intelektuálů spřátelených s prezidentem Masarykem.

Halík spolu s bývalou německou ministryní školství Annette Schavanovou a rakouským teologem Paulem Zulehnerem, jakož i s dalšími osobnostmi z křesťanských, židovských a muslimských kruhů, sepsali výzvu, jejíž součástí je i analýza situace současného světa.

Globalizace ano, ale

Dalším řečníkem na Salonu byl diplomat Tomáš Kafka, který chápe nové konflikty ve světě jako „novou pracovní metodu“, při níž není mnoho prostoru pro kompromisy, které si diktatury špatně vykládají. „My - i jako západní a střední Evropa - se teď musíme velmi rychle naučit, jak odolávat v konfliktech, aby si nás následně Putin nebo Čína nevyhodnotili jako slabochy,“ zdůraznil.

Varoval také, že nemůžeme důvěřovat všem, a budeme se proto muset řídit heslem „Globalizace ano, ale ne s kýmkoliv“.

Podle Kafky nikdo s jistotou nemůže říct, co je správný postup v současné velmi obtížné situaci, pročež doporučuje, abychom se vzájemně možná více povzbuzovali, než abychom se kritizovali. „Tato jednotnost nám dodá odvahu potřebnou k tomu, abychom setrvali,“ vyzdvihl diplomat zásadní faktor pro úspěšnou podporu bránící se Ukrajiny.

Kafku znepokojuje skutečnost, že střední Evropě a Západu, s nimiž je Česká republika provázaná, se dostává ve světě jen málo uznání. Poukázal na to, že v Africe nebo Latinské Americe slaví úspěch Rusko nebo Čína svým brutálním neokolonialismem, kdy si zmíněné země další státy v podstatě kupují. Ani tak ale nesmíme propadat beznaději. „21. století je ještě příliš mladé na to, abychom je odepsali jako ztracené,“ povzbuzuje Kafka.

Kultura&byznys

Česko-německý Salon ovšem není - jako správný salon - jen o věcech vážných, ale také krásných a o tuto část večera se postarala operní pěvkyně Markéta Fassati s vystoupením, při němž si i hosté společně mohli zazpívat Hallelujah od Leonarda Cohena.

Poté na podiu vystoupila evropská saloniérka Claudia Boussetová, dáma, jejíž platforma Salon Festival zastřešila už na 1200 uspořádaných salonů. „Vítáme přátele i cizí lidi, salon je přátelským místem, v němž se přítomným dostává povzbuzení, a velmi si přejeme, aby byl i místem kritického myšlení,“ popsala Claudia svou vizi s tím, že je načase opustit sociální bubliny. „Musíme se chopit příležitosti spoluutvářet naši budoucnost,“ vyzývá a dodává k tomu, že komorní setkání kolem 40 lidí se pro tento účel hodí daleko lépe než události v sálech pro 400 lidí. Její nova iniciativa Evropské dialogy má spojit salon v deseti evropských zemích, včetně Česko-německého Salonu. Více najdete ZDE.

Další řečník přišel ze světa byznysu - automobilové branže, jež je ostatně největším spojovatelem české a německé ekonomiky. „I my chceme přispět k ochraně životního prostředí. S elektromobilitou jsou spojené mnohé otázky od pořizovacích nákladů přes legislativu až po energetickou infrastrukturu. Pokud ale v něco věříte, jdou překážky stranou,“ řekl Wolfgang Bremm von Kleinsorgen, Head of Mercedes-Benz Cars Central&Eastern Europe.

Na Salonu jsme nakonec také pokřtili nové vydání N&N Czech-German Bookmag podzim/zima, který je k dostání v knihkupectvích (partnerem je Albatros Media), na e-shopu a ve vybraných knihkupectvích v Německu a na Slovensku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!