Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Covid a změny klimatu v nás vyvolávají strach. Kvůli klimatickým změnám ale zemře více lidí, tvrdí odborník

Michal Nekvasil | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Odborník na klimatickou změnu Michal Nekvasil o tom, jaké počasí můžeme očekávat v následujících letech, co může pro životní prostředí udělat úplně každý, a proč stále neztrácí naději.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Ve skotském Glasgow v těchto dnech probíhá konference OSN o změně klimatu. Klade si za cíl, aby byly jednotlivé státy ambicióznější a stanovily si vyšší cíle pro snížení emisí skleníkových plynů, které by pomohly současný stav zmírnit. Dopady změny klimatu už totiž zažíváme na vlastní kůži: přicházejí ničivé povodně a sucha, setkáváme se s extrémními výkyvy počasí.

Michal Nekvasil
Michal Nekvasil

Michal Nekvasil, který působí jako poradce pro otázky klimatické změny Evropské komise, upozorňuje, že situace je vážná, o optimismus ale ještě nepřišel. Poslední zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN z letošního srpna ukázala, že naděje, aby se planeta neoteplila o 2°C, stále je. Jen je třeba jednat rychle, jelikož k dramatickým změnám musí dojít během následující dekády. „Máme problém, není ale neřešitelný,“ věří specialista.

Jaké dopady má změna klimatu na naše každodenní životy?
Především extrémní výkyvy počasí, které jsou z velké části důsledkem klimatické změny. Povodně a sucha jsou častější a ničivější než dříve, deště nám splachují domy a vysychají studny i zahrádky. Od 90. let víme, a srpnová zpráva OSN to jen potvrdila, že mezi činností člověka a dopady klimatické změny je jednoznačná souvislost. Řešení klimatické krize tedy máme, alespoň zatím, ve svých rukou.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat