Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Volá Berlín

SIERING: Německo si staví největší vládní sídlo na světě. Proč?

Německý ministr hospodářství Robert Habeck (29. listopadu 2022) foto: Reuters

Mám pro Vás hádanku. Co je nejdražší novostavba v Německu? Titulek tohoto článku vám napoví, píše z Berlína Danuše Siering, vydavatelka N&N Czech-German Bookmagu.
  15:00

Budova na břehu Sprévy ve čtvrti Berlin-Mitte, s prostory pro téměř 400 kanceláří, má stát 777 milionů eur. Tato čísla by se zkušený developer s potřesením hlavy ještě snažil pochopit, ale ne obyčejný občan. I ten neznalý Berlíňan totiž ví, že tyto tři sedmičky jsou fake. Ještě žádná berlínská stavba financována státem nebyla dokončena dle předpokládaných nákladů.

Smutný osud berlínských letišť

V roce 2005 byly na výstavbu nového letiště Schönefeldu plánovány náklady ve výši 1,9 miliardy eur. Šestinásobné trapné pokusy o otevření novostavby dnes už připomínají jen satirické příspěvky. My si připomeňme, že skutečné náklady nakonec dosáhly 5,9 miliardy eur.

Původní letiště Tempelhof - po Pentagonu prý druhá největší stavba na světě - bylo uzavřeno v roce 2008, stejný osud potkalo i Tegel - letiště s nejkratšími cestami od taxíku do letadla - v listopadu 2020. Doposud není jasné, co se s těmito budovami stane, příslušné orgány si přehazují zodpovědnost jako horký brambor. Hlavní problém? Neumí vypočítat náklady.

Bílý dům je proti tomu nic

Teď je na programu nové vládní sídlo. Je skutečně zapotřebí? Sídlo německé vlády je již nyní osmkrát větší než Bílý dům, desetkrát větší než Downing Street č. 10 a třikrát větší než Elysejský palác. Dosavadní vládní prostory o rozloze 25 347 m2 se rozšířením zdvojnásobí na 50 000 m2 a předčí tak i doposud největší vládní sídlo na světě - nový Erdoganův palác se 40 000 m2 prostor (stavební náklady činily v přepočtu 491 milionů euro).

Danuše Siering

Danuše Siering žije v Berlíně a Praze. Je zakladatelkou galerie Černá labuť, projektu Go Florenc a Česko-německého Salonu. Vydává N&N Czech German Bookmag.

Danuše Siering

Oficiální odpověď na nutnost rozšíření zní: „V každém legislativním období existují úkoly, které jsou vzhledem k jejich zvláštnímu politickému významu přímo řízeny Spolkovým kancléřstvím. Mezi témata patří například pandemie, energetická politika, finanční krize, válka na Ukrajině, boj proti kyberkriminalitě a digitalizace. K tomu musí být vytvořeny nezbytné infrastrukturní podmínky.“

Proč však má být stavba tak přehnaně drahá? Sídlo vlády má solitérní postavení a proto „nová budova nesmí klesnout pod architektonickou a stavební úroveň stávající budovy kancléřství“, informoval Rechnungshof (Účetní dvůr). Jeden z důvodů také je, že „stávající přistávací plocha pro vrtulníky musí být z parku přemístěna na vyvýšenou přistávací plošinu.“ A nezapomeňme na „výrazně vyšší právní požadavky na výstavbu, například na úsporu energie.“ Stavební dokumentace počítá s dalšími luxusními prvky, například školkou pro 12 až 15 dětí; náklady na zařízení činí 2,8 milionu eur. To odpovídá trojnásobku běžné mateřské školy.

31 517 euro za metr čtvereční

Ještě se nezačalo stavět, ale náklady na m2 činí dnes 31 517 eur. Jen pro porovnání, náklady na Spolkové kancléřství, přepočtené na začátek roku 2022, odpovídají přibližně 21 500 eur za m2 podlahové plochy.

Projekt je obscénní. V době, kdy stát nabádá své občany ke střídmosti a jde se zadlužením až na hranici únosnosti, nechce ve své vlastní oblasti šetřit. Zůstávají jen plané sliby o snížení byrokracie a s nimi pachuť z neexistujícího pocitu viny - vodu hlásat, víno píti.

Megastavba století právě začala - likvidací dosavadních stromů a zeleně. Podle plánu má být vykáceno více než 200 velkých stromů, z nichž některé jsou staré více než 60 let, včetně dubů, lip, javorů, buků a topolů. Byla jsem se podívat, kolik tam najdu přilepených zelených aktivistů na stromech. Nebyl tam ani jeden! Zřejmě právě projednávají s vládou Zelených novou podobu Berlína.

Stavba má být dokončena v roce 2028. Povíme si za rok...