Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
22. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ Jakuba Straky: architektonický bulletin i guerilla Kanye Westa

Jakub Straka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Straka | foto: Archiv Jakuba Straky

Před pár týdny mnoho lidí velmi potěšila nová podoba Bulletinu České komory architektů. Má ji na svědomí mladý a talentovaný designér Jakub Straka, který po studiích zůstal v Amsterodamu a čtenářům doporučuje třeba guerillové koncerty Kanye Westa nebo zajímavé amsterodamské knihkupectví.

AMSTERODAMSKÁ ABECEDA JAKUBA STRAKY

A – NEJ místo

Začátkem roku jsem se přesunul do nového studia, které sdílím spolu s Karen Willey a Paulem Gangloffem. Studio je přímo v srdci Amsterodamu – Red Light Districtu.


Naše ulice kolem roku 1920.


B – NEJ knihkupectví

Hned vedle studia se nachází knihkupectví San Serriffe, které kromě skvělé selekce pořádá i křty nových knih, výstavy a přednášky.


San Serriffe, Sint Annenstraat 30, www.san-serriffe.com


C – NEJ přednáška

Jedna z nejzajímavějších byla od Marka Manderse, k výročí 200. knihy jeho Roma Publications dokumentující holandský pavilon na letošním bienále v Benátkách, který ma na svědomí právě Mark.


Mark Manders, Room with Broken Sentence, Roma Publications 200, www.romapublications.org


D – NEJ intervence

Přednáška se konala ve stejnou dobu jako byl ukončen měsíc intervencí od umělce Marca Nagtzaama.


Marc Nagtzaam pro San Seriffe, 2013, www.marcnagtzaam.infoE – NEJ akce

Studio Moniker (dříve známo jako Conditional Design) vydalo knihu Conditional Design Workbook, kterou připravovalo spolu s Julii Born, a křtilo svým tradičně hravým přístupem. Moniker na sebe ještě upozornili crowd-sourced hudebním videem http://donottouch.org, které se hned po spuštění stalo internetovým fenoménem.


Books Nodes & Edges from Conditional Design on Vimeo.


F – NEJ kniha

Po několika letech příprav dokončila Linda van Deursen spolu s Mariettou de Vries fascinující poctu holandskému kameramanovi Robby Müllerovi, známému díky spolupráci s Wimem Wendersem, Jimem Jarmushem nebo Lars von Trierem.


Cinematography Robby Müller, 2013, JRP RingierG – NEJ kino

Kniha vznikla za podpory filmového institutu EYE, umístěného v severní části Amsterdamu, v krásné budově od studia Delugan Meissl. Nejsilnějším zážitkem v EYE byla projekce The Master od Paula Thomase Andersona (film byl promítán v 70 mm) nebo loňská retrospektiva Stanleyho Kubricka. Letos čeká Federico Fellini.

EYE Film museum

NEJ kino


H – NEJ práce

Po týdnech čekání (od poslání do tisku, do poslání do Amsterdamu) se mi do rukou dostalo nové číslo Bulletinu České komory architektů. Je to první výsledek v rámci velkého redesignu identity, který pro Komoru připravuji. Velká radost a natěšení na příští číslo a další části nové identity.

Bulletin ČKA 02/13

NEJ práce


I – NEJ album

Bulletin vznikl během opakovaného poslechu nového alba YEEZUS od Kanye Westa. Tam, kde jeho kolegové a kamarádi uzavírají sňatky s velkými korporacemi pro svá nová alba (Jay Z a Samsung, Beyonce a Pepsi), Kanye jde proti proudu – album bez coveru, bez singlu v rádiích nebo videoklipů. Jenom masivní guerilla promítání nových songů po celém světě. V přiloženém videu na novou část Stedelijk Museum (studio Benthem Crouwel).J – NEJ koncert

Jedním ze spolupracovníků Kanyeho je Frank Ocean, jehož červnový koncert byl jedním z nej hudebních zážitků vůbec.

Frank Ocean, Heineken Music Hall, Amstedam, 2013

JAKUB STRAKA

Talentovaný grafický designér, který od roku 2009 působí v Amsterodamu. Zkušenosti sbíral v Čechách (s Petrem Knoblochem připravoval weby pro Křehký, Designblok a další) i v zahraničí (třeba v londýnském studiu Spin), v letech 2009-2012 studoval na slavné Gerrit Rietveld Academii. V současné době pracuje na několika projektech pro Českou komoru architektů (skvělý Bulletin si můžete přečíst zde: http://issuu.com/bulletincka/docs/bulletin_cka_0213/1?e=3602006/3858740), na novém webu Lost & Found (se studiem Moniker) nebo na webu UMPRUM (s Petrem Knoblochem).


terTereza Houdková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!