Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

5 NEJ Jakuba Straky: architektonický bulletin i guerilla Kanye Westa

Design

  7:00
Před pár týdny mnoho lidí velmi potěšila nová podoba Bulletinu České komory architektů. Má ji na svědomí mladý a talentovaný designér Jakub Straka, který po studiích zůstal v Amsterodamu a čtenářům doporučuje třeba guerillové koncerty Kanye Westa nebo zajímavé amsterodamské knihkupectví.

Jakub Straka foto: Archiv Jakuba Straky

AMSTERODAMSKÁ ABECEDA JAKUBA STRAKY

A – NEJ místo

Začátkem roku jsem se přesunul do nového studia, které sdílím spolu s Karen Willey a Paulem Gangloffem. Studio je přímo v srdci Amsterodamu – Red Light Districtu.

Naše ulice kolem roku 1920.

B – NEJ knihkupectví

Hned vedle studia se nachází knihkupectví San Serriffe, které kromě skvělé selekce pořádá i křty nových knih, výstavy a přednášky.

San Serriffe, Sint Annenstraat 30, www.san-serriffe.com

C – NEJ přednáška

Jedna z nejzajímavějších byla od Marka Manderse, k výročí 200. knihy jeho Roma Publications dokumentující holandský pavilon na letošním bienále v Benátkách, který ma na svědomí právě Mark.

Mark Manders, Room with Broken Sentence, Roma Publications 200, www.romapublications.org

D – NEJ intervence

Přednáška se konala ve stejnou dobu jako byl ukončen měsíc intervencí od umělce Marca Nagtzaama.

Marc Nagtzaam pro San Seriffe, 2013, www.marcnagtzaam.info

E – NEJ akce

Studio Moniker (dříve známo jako Conditional Design) vydalo knihu Conditional Design Workbook, kterou připravovalo spolu s Julii Born, a křtilo svým tradičně hravým přístupem. Moniker na sebe ještě upozornili crowd-sourced hudebním videem http://donottouch.org, které se hned po spuštění stalo internetovým fenoménem.

Books Nodes & Edges from Conditional Design on Vimeo.

F – NEJ kniha

Po několika letech příprav dokončila Linda van Deursen spolu s Mariettou de Vries fascinující poctu holandskému kameramanovi Robby Müllerovi, známému díky spolupráci s Wimem Wendersem, Jimem Jarmushem nebo Lars von Trierem.

Cinematography Robby Müller, 2013, JRP Ringier

G – NEJ kino

Kniha vznikla za podpory filmového institutu EYE, umístěného v severní části Amsterdamu, v krásné budově od studia Delugan Meissl. Nejsilnějším zážitkem v EYE byla projekce The Master od Paula Thomase Andersona (film byl promítán v 70 mm) nebo loňská retrospektiva Stanleyho Kubricka. Letos čeká Federico Fellini.

NEJ kino

H – NEJ práce

Po týdnech čekání (od poslání do tisku, do poslání do Amsterdamu) se mi do rukou dostalo nové číslo Bulletinu České komory architektů. Je to první výsledek v rámci velkého redesignu identity, který pro Komoru připravuji. Velká radost a natěšení na příští číslo a další části nové identity.

NEJ práce

I – NEJ album

Bulletin vznikl během opakovaného poslechu nového alba YEEZUS od Kanye Westa. Tam, kde jeho kolegové a kamarádi uzavírají sňatky s velkými korporacemi pro svá nová alba (Jay Z a Samsung, Beyonce a Pepsi), Kanye jde proti proudu – album bez coveru, bez singlu v rádiích nebo videoklipů. Jenom masivní guerilla promítání nových songů po celém světě. V přiloženém videu na novou část Stedelijk Museum (studio Benthem Crouwel).

J – NEJ koncert

Jedním ze spolupracovníků Kanyeho je Frank Ocean, jehož červnový koncert byl jedním z nej hudebních zážitků vůbec.

Frank Ocean, Heineken Music Hall, Amstedam, 2013

JAKUB STRAKA

Talentovaný grafický designér, který od roku 2009 působí v Amsterodamu. Zkušenosti sbíral v Čechách (s Petrem Knoblochem připravoval weby pro Křehký, Designblok a další) i v zahraničí (třeba v londýnském studiu Spin), v letech 2009-2012 studoval na slavné Gerrit Rietveld Academii. V současné době pracuje na několika projektech pro Českou komoru architektů (skvělý Bulletin si můžete přečíst zde: http://issuu.com/bulletincka/docs/bulletin_cka_0213/1?e=3602006/3858740), na novém webu Lost & Found (se studiem Moniker) nebo na webu UMPRUM (s Petrem Knoblochem).

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...