Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

5 NEJ Jakuba Straky: architektonický bulletin i guerilla Kanye Westa

Design

  7:00
Před pár týdny mnoho lidí velmi potěšila nová podoba Bulletinu České komory architektů. Má ji na svědomí mladý a talentovaný designér Jakub Straka, který po studiích zůstal v Amsterodamu a čtenářům doporučuje třeba guerillové koncerty Kanye Westa nebo zajímavé amsterodamské knihkupectví.

Jakub Straka foto: Archiv Jakuba Straky

AMSTERODAMSKÁ ABECEDA JAKUBA STRAKY

A – NEJ místo

Začátkem roku jsem se přesunul do nového studia, které sdílím spolu s Karen Willey a Paulem Gangloffem. Studio je přímo v srdci Amsterodamu – Red Light Districtu.

Naše ulice kolem roku 1920.

B – NEJ knihkupectví

Hned vedle studia se nachází knihkupectví San Serriffe, které kromě skvělé selekce pořádá i křty nových knih, výstavy a přednášky.

San Serriffe, Sint Annenstraat 30, www.san-serriffe.com

C – NEJ přednáška

Jedna z nejzajímavějších byla od Marka Manderse, k výročí 200. knihy jeho Roma Publications dokumentující holandský pavilon na letošním bienále v Benátkách, který ma na svědomí právě Mark.

Mark Manders, Room with Broken Sentence, Roma Publications 200, www.romapublications.org

D – NEJ intervence

Přednáška se konala ve stejnou dobu jako byl ukončen měsíc intervencí od umělce Marca Nagtzaama.

Marc Nagtzaam pro San Seriffe, 2013, www.marcnagtzaam.info

E – NEJ akce

Studio Moniker (dříve známo jako Conditional Design) vydalo knihu Conditional Design Workbook, kterou připravovalo spolu s Julii Born, a křtilo svým tradičně hravým přístupem. Moniker na sebe ještě upozornili crowd-sourced hudebním videem http://donottouch.org, které se hned po spuštění stalo internetovým fenoménem.

Books Nodes & Edges from Conditional Design on Vimeo.

F – NEJ kniha

Po několika letech příprav dokončila Linda van Deursen spolu s Mariettou de Vries fascinující poctu holandskému kameramanovi Robby Müllerovi, známému díky spolupráci s Wimem Wendersem, Jimem Jarmushem nebo Lars von Trierem.

Cinematography Robby Müller, 2013, JRP Ringier

G – NEJ kino

Kniha vznikla za podpory filmového institutu EYE, umístěného v severní části Amsterdamu, v krásné budově od studia Delugan Meissl. Nejsilnějším zážitkem v EYE byla projekce The Master od Paula Thomase Andersona (film byl promítán v 70 mm) nebo loňská retrospektiva Stanleyho Kubricka. Letos čeká Federico Fellini.

NEJ kino

H – NEJ práce

Po týdnech čekání (od poslání do tisku, do poslání do Amsterdamu) se mi do rukou dostalo nové číslo Bulletinu České komory architektů. Je to první výsledek v rámci velkého redesignu identity, který pro Komoru připravuji. Velká radost a natěšení na příští číslo a další části nové identity.

NEJ práce

I – NEJ album

Bulletin vznikl během opakovaného poslechu nového alba YEEZUS od Kanye Westa. Tam, kde jeho kolegové a kamarádi uzavírají sňatky s velkými korporacemi pro svá nová alba (Jay Z a Samsung, Beyonce a Pepsi), Kanye jde proti proudu – album bez coveru, bez singlu v rádiích nebo videoklipů. Jenom masivní guerilla promítání nových songů po celém světě. V přiloženém videu na novou část Stedelijk Museum (studio Benthem Crouwel).

J – NEJ koncert

Jedním ze spolupracovníků Kanyeho je Frank Ocean, jehož červnový koncert byl jedním z nej hudebních zážitků vůbec.

Frank Ocean, Heineken Music Hall, Amstedam, 2013

JAKUB STRAKA

Talentovaný grafický designér, který od roku 2009 působí v Amsterodamu. Zkušenosti sbíral v Čechách (s Petrem Knoblochem připravoval weby pro Křehký, Designblok a další) i v zahraničí (třeba v londýnském studiu Spin), v letech 2009-2012 studoval na slavné Gerrit Rietveld Academii. V současné době pracuje na několika projektech pro Českou komoru architektů (skvělý Bulletin si můžete přečíst zde: http://issuu.com/bulletincka/docs/bulletin_cka_0213/1?e=3602006/3858740), na novém webu Lost & Found (se studiem Moniker) nebo na webu UMPRUM (s Petrem Knoblochem).

Autor: