15. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ událostí týdne: křest domu, výstavy i tráva na Václaváku

Take Care of Your Square | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Take Care of Your Square | foto: Take Care of Your Square

Přestože na vás ještě nedošlo s dovolenou a letní počasí si zatím užíváte skrze okno klimatizované kanceláře, nezoufejte. Krásně si odpočinout a užít si prázdninových večerů jde i ve velkoměstě, tento týden se navíc nabízí hned několik výjimečných akcí.

PONDĚLÍ: TRÁVA NA VÁCLAVÁKU

V rámci divadelního festivalu Za dveřmi si dnes přijdou na své i fanoušci veřejného prostoru, na Václavském náměstí totiž proběhne akce s názvem Take Care of Your Square.  Projekt je performační instalací pod kurátorským vedení Anny Adler (US) a Lindy Mikoláškové (CZ). Dvojice ve spolupráci s dalšími umělci vytvoří na Václavském náměstí šachovnici ze 32 ks 1x1m trávníkových koberců, navozujících atmosféru parku s typickými i netypickými letními aktivitami. "Cílem projektu "Take care of your square" je ukázat Pražanům Václavské náměstí a jeho možné využití z trochu jiné perspektivy", říká Anna Adler, jedna z kurátorek projektu, "nechceme vytvořit jen jednorázovou instalaci, ale skutečně přispět do debaty o budoucí podobě tohoto prostoru." Akce začíná v 16:00. Více zde.

Take Care of Your Square

Take Care of Your Square

ÚTERÝ: VEŘEJNÝ PROSTOR UKÁZKOVĚ

Když už budete naladěni na urbanismus a veřejný prostor vůbec, doporučuji vydat se do pražské Galerie Jaroslava Fragnera, kde se konají hned dvě zajímavé výstavy. Jak vypadá příkladná úprava měst ukazuje Evropská cena za městský veřejný prostor 2012.  V současnosti podle organizátorů představuje jediné evropské ocenění, které hledá, hájí a podporuje ve své podstatě veřejná městská prostranství, která mohou oživit kolektivní život města. Výstava ukazuje, jak se vypořádat s pěšími zónami, náplavkami i městskými parky. Na Betlémském náměstí můžete zároveň shlédnout i další velmi inspirativní výstavu Madrid Rio Project, která přibližuje revitalizaci okolí řeky Manzanares. Více zde.

Madrid Rio Project

Madrid Rio Project

STŘEDA: KŘEST EXPERIMENTÁLNÍHO DOMU STUDENTŮ ČVUT

26 studentů architektury ČVUT pracuje několik měsíců na energeticky soběstačném solárním domě, se kterým se účastní slavného Solar Decathlonu (mezinárodní studentská soutěž ve stavbě ekologických solárních domů, pořádaná Ministerstvem energetiky Spojených států a Národní laboratoří obnovitelných energií). Jedinečná stavba, která vznikala v pražských Dejvicích, je podle mladých architektů téměř hotova a jak se stavba týmu povedla se můžete přesvědčit na vlastní oči. Ve středu se Ait House otevře i veřejnosti, slavnostní křest před budovou ČVUT proběhne v 18:00. Více zde.

Air House

Air House

ČTVRTEK: O KOŽENÝCH LEBKÁCH I PTÁCÍCH NA VÍČKÁCH

Nedávno otevřená galerie We exhibit: contemporary jewelry and objects na Hradčanech uvádí první ze série Artist Talks, ve čtvrtek se od 19:00 rozpovídá Štěpán Růžička. Mladý šperkař se do povědomí veřejnosti zapsal už svými raženými brožemi z víček zavařovacích sklenic, od té doby však jeho tvorba prošla zajímavým vývojem, na jehož konci je zatím poslední kolekce pracující s kůží. "Růžička je jedním z nejnadanějších současných konceptuálních šperkařů. V poslední době je jeho výrazovým prostředkem kůže - Králičí lebky, Vanitas a nově Masky představují různá stádia na cestě k poznání podstaty konkrétní věci prostřednictvím sešívání," pozvala zájemce kurátorka galerie Monika Hanková a dodala, že pro omezenou kapacitu galerie je nutná rezervace. Více informací zde.

Štěpán Růžička

Štěpán Růžička

PÁTEK: ZABALIT MLÉKO NEBO VIAGRU LZE I VTIPNĚ

Letos proběhl už 18. ročník mezinárodní soutěže Mladý obal, kterou pořádá nezisková organizace CZECHDESIGN společně se společností Model Obaly. Každým rokem nás tento projekt ujišťuje o tom, že v České republice vyrůstá mnoho talentovaných designérů, a letošní ročník nebyl výjimkou. Téma "Stárnutí" pojali mladí designéři s humorem a nadsázkou, všech 400 prací ze třiceti zemí zároveň projevilo i velmi vysokou úroveň provedení. Odbornou porotu nakonec nejvíce zaujala inovativní krabice na mléko Slováka Matúše Mitase, kterou si společně s dalšími skvělými návrhy (obal na viagru, šperk první pomoci nebo třeba perník v kostce) můžete prohlédnout v Galerii CZD v pražské Vojtěšské ulici. Ale pospěšte, výstava končí tento pátek! Více zde.

1. místo, téma

1. místo, téma "Stárnutí", Studenti vysokých škol a designéři do 30 let, Matúš Mitas, Obal na mléko, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Slovensko,

terTereza Houdková

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.