Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Aplaus: stříbro i nová tvář pro Litomyšl

Design

  10:58
LITOMYŠL - Hotelů, které se pyšní přívlastkem designové, v Česku přibývá. Otázkou ale je, do jaké míry designové skutečně jsou. Litomyšlský hotel Aplaus rozhodně patří mezi ty vydařené. Architekti z ateliéru ABV a designér Ondřej Raška za něj také získali stříbrnou medaili v soutěži Best of Realty.

Tři budovy, jeden hotel. Původní podoba domů byla zachována, odvrácená strana už ale skrývá moderní přístavbu foto: Lidové noviny

Hotel Aplaus není výjimečný jen tím, že svůj důraz na design myslí opravdu vážně. Originální je také způsob, jakým do jednoho prostoru propojuje tři měšťanské domy, z nichž sestává.

Kombinace moderního designu s památkově chráněnými objekty, jejichž historie sahá až do 13. století, se stala ústředním motivem rekonstrukce, kterou vedli architektki Eva Letovská, Petr Benda a Jan Viktorin z ateliéru ABV. Řešení interiéru je dílem designéra Ondřeje Rašky z ateliéru Story Design.

Místo tělocvičny hotel

Vznik hotelu Aplaus nebyl ani trochu idylický. Na počátku to bylo několik zchátralých budov, které měly předchozích patnáct let různé majitele, a tudíž i různý, byť jen plánovaný účel. Rekonstrukce se porůznu začínaly, naštěstí pro domy samotné se ani jednu nepodařilo dotáhnout do konce: jeden z plánů dokonce chtěl do jednoho ze staletých domů vestavět tělocvičnu.

Domy nakonec koupili bratranci Brýdlové z Litomyšle. Ke spolupráci přizvali architekty Bendu, Letovskou a Viktorina z ateliéru ABV, kteří se dostavbou a rekonstrukcí zabývají už od 90. let; právě oni jsou autory původního návrhu propojení všech tří domů.

Vkusný kontrast. Klasické parkety a moderní nábytek

"Dva klasicistní domy byly roky neobydlené, třetí byl po nevydařené rekonstrukci, která proběhla před lety," vypráví architekt Petr Benda. "Připravili a provedli jsme změnu vnitřních dispozic, které vyžadoval provoz hotelu a restaurace, změny jsme provedli například i v suterénu: ten byl prohlouben a rozšířen. Byla potřeba i kompletní rekonstrukce stávajících krovů."

Nejzásadnější změnou, které se tři historické stavby dočkaly, je jejich propojení. Mezi jednotlivými domy se v hotelové části prochází původními klenutými chodbami, které na sebe navazují tak dokonale, že prakticky není možné postřehnout, ve kterém z domů se právě nacházíte.

Nenápadnou připomínkou tak jsou jen kamenné zárubně dveří, které na dvou místech zůstaly v původní formě. Domy architekti na závěr propojili i náročnou přístavbou na straně dvora. Vznikl tak prosvětlený patrový prostor s neuvěřitelným výhledem do klášterních zahrad.

Design od prahu až po koupelnu

Ačkoli jsou prostory hotelu díky třem spojeným domům rozlehlé, majitelé při řešení hotelové části dali přednost kvalitě před kvantitou. "Jistě, mohlo tu být větší množství pokojů," přiznává jeden z majitelů Tomáš Brýdl, "ovšem raději jsme jednotlivým pokojům a apartmá dopřáli velkorysý prostor."

V hotelu Aplaus tak vzniklo pouhých jedenadvacet pokojů a dvě apartmá, která ovšem nabízejí čtyřhvězdičkový standard. Ve všech pokojích stejně jako v prostorách restaurace, baru i wellnes zóny designér Ondřej Raška z ateliéru Story Design umně zkombinoval klasiku, zachovalé historické prvky a moderní design.

Koupelna v apartmánu Smetana. Design pronikl i sem

Například podlahy pokojů i apartmá dostaly tradiční dubové parkety, klasické pohodlné sezení ovšem Raška doplnil židlemi od Kartellu nebo světly od legendy evropského designu Inga Maurera.

Výjimečné jsou ovšem i koupelny: za pozornost stojí nejen díky nestandardním dispozicím, ale hlavně kvůli mimořádné péči, která jim byla věnována. Díky Raškově schopnosti kombinovat klasiku s modernou tak mají interiéry jedinečný švih a rozpoznatelný styl.

S Váchalem do sklípku

"V jednom z domů byla v 19. a 20. století vyhlášená hospoda Na sklípku, kam při svých pobytech v Litomyšli s oblibou chodíval malíř a grafik Josef Váchal," vypráví Tomáš Brýdl. "Odkaz k jeho umění jsme využili ve vybavení hotelové restaurace."

Zatímco Váchalovy grafiky přenesené na dřevěné desky teď zdobí nábytek v restauraci Bohém, ve které se mimochodem vaří podle receptů Magdaleny Dobromily Rettigové, v původním "Sklípku" je umístněn bar Muuza.

Tři budovy, jeden hotel. Původní podoba domů byla zachována, odvrácená strana už ale skrývá moderní přístavbu

Ve městě, které je chráněné organizací UNESCO a podléhá mimořádně přísnému památkovému dohledu, vznikl díky citlivé rekonstrukci architektů z ateliéru ABV a designérovi Ondřeji Raškovi jedinečný hotel, který má šanci uspět i v mezinárodním měřítku.

Důkazem budiž i druhé místo v hotelové kategorii posledního ročníku prestižní architektonické soutěže Best of Realty, která každoročně oceňuje ty nejlepší z nových developerských projektů (zvítězila rekonstrukce augustiniánského kláštera na Malé Straně, Hotel Augustine).