Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zapomeňte na solidní úřad aneb kůlna v Šarovech

Design

  7:00
O práci architekta Svatopluka Sládečka a jeho studia New Work jsem už v této rubrice psal, a to dokonce dvakrát. V obou případech v souvislosti s realizacemi multifunkčních domů na náměstí Míru ve Zlíně. Tentokrát se podíváme do malé obce Šarovy, a to na konec devadesátých let.

Šarovy, Obecní úřad foto: Libor Stavjaník

Kariéra mladého architekta byla úplně na začátku. Při realizaci dnes recenzované stavby mu bylo 28 let. Úkolem bylo navrhnout úřadovnu Obecního úřadu, doplněnou o zázemí venkovního tanečního parketu (proto je stavba v příčném směru průchozí) a knihovnu. V centru obce, na nivní louce, kousek od potoka, poblíž autobusové zastávky, na existující základové desce po bývalém zařízení staveniště. A s minimálním rozpočtem 1,5 milionu korun.

Za 1,5 milionu korun vznikla v Šarovech následováníhodná kvalita. Obecní úřad je složený ze tří samostatných hmot, které však tvoří sjednocený celek.

Výsledkem se stala kompozice složená ze tří hmot, i když opticky z hlavní ulice spíše ze hmot dvou, navíc s pultovou střechou. U většiny staveb u nás - a potvrzují to i zkušenosti stavebních úřadů - lidé vyžadují sedlovou střechu, i s plochou mívají problémy, ale pultová je jednoznačně v menšině, protože bývá spojována spíše se zemědělskými stavbami.

Architekt se rozhodl pro dřevostavbu, jednak z důvodu cenového výhodnosti, jednak proto, že stavět se mělo v zimě.

Dobrá stavba má šanci, že nakonec zdomácníLapidární tvar, nezvyklé materiály a forma asociující stavby ne tak reprezentativních účelů, k tomu začínající autoři bez zkušeností a uznání - na problémy bylo zaděláno po všech stránkách. Kolaps však nenastal, přestože tehdejší Okresní úřad vydal povolení pouze dočasné a vyjádřil naději, že stavba bude v dohledné době nahrazena vhodnější a trvalejší stavbou zděnou.

Úřad jsem navštívil celkem třikrát, v letech 1998, 2001 a 2007, a mohu potvrdit měnící se názory kolemjdoucích. Od slov o ostudě městečka a o tom, že stavba ve vlhkém prostředí nepochybně shnije během následující zimy, přes pozdější zvyknutí si až po určitou hrdost. Objekt slučuje několik funkcí, jak se na úřadvmalé obci sluší a patří. Obsahuje úřadovnu, knihovnu (ve vyšší hmotě), exponát historické hasičské stříkačky ze začátku 20. století, která je díky bočnímu prosklení vidět už zvenku, a díky třetí, drobné lineární hmotě i neformální zázemí pro zpevněnou plochu za domem, která slouží různým účelům.

Historická hasičská stříkačka hraje dominantní roli v interiéru, ale je viditelná již zvenku .

Detailnější pohled prozradí práci architekta. Často poslouchám lidi na ulici a registruji jejich bezprostřední hodnocení architektury a okolních staveb. Tak jako se každému domu s plochou střechou ve městě neřekne jinak než krabice, pro venkovské dřevostavby s pultovou střechou se zase vžilo označení kůlna.

Bezbariérový vstup kryje markýza z drátoskla .

„Kůlna“ v Šarovech prokazuje řadu pečlivě promyšlených rozhodnutí. Bezbariérový vstup kryje vykonzolovaná stříška z drátoskla a jasně jej zdůrazňuje velkorozměrové sklo vedle dveří. Vstupní hala svou útulností navozuje spíše atmosféru klubovny než úřadu. Nižší hmota je obložená tmavším dřevem položeným horizontálně, vyšší je naopak ve své vertikalitě podpořena světlejším dřevem a „vzorem“ svisle položených palubek. Horní osvětlení je vyřešeno pomocí řady oken složené ze čtyř samostatných celků, kdežto na úrovni očí žádná okna nenajdeme, což stavbě dodává na monumentalitě a vážnosti. Horní pak kryje konzolovitě přesahující střecha.

Logická absence oken v přízemí knihovny dodává stavbě až monumentální výraz.

Když ocenění pomáhají

Od dokončení uběhlo již 15 let a stavba stále slouží svému původnímu účelu. K tomu zcela jistě přispěl i pozitivní ohlas v médiích v době, kdy byla stavba dokončena, a uznání odborné kritiky. Ve slavném monologu Antona Ega z animovaného filmu Ratatouille se dozvídáme: „Role kritika je relativně snadná, ale existují situace, kdy i on něco riskuje. Vmomentě, kdy obhajuje a odhaluje nové věci, nové přístupy, začínající autory.“

Této role se v případě Obecního úřadu v Šarovech ujal prof. Rostislav Švácha, který neváhal drobnou stavbičku krátce po realizaci recenzí pochválit v časopise Architekt a následně ji zařadit do své knihy Česká architektura a její přísnost, obsahující 50 důležitých staveb realizovaných na území Česka v letech 1989-2004. K obecnému přijetí rovněž přispělo čestné uznání v soutěži Grand Prix Obce architektů z roku 1998, a předevšímcena pro investora v téže přehlídce. Grand Prix ostatně pomohla etablovat i jiné začínající tvůrce a často šlo o podobně drobné realizace v menších obcích, kam se mediální pozornost normálně příliš neupírá.

FAKTA:

Autoři: Svatopluk Sládeček, Luděk del Maschio, Dušan Mikulášek, Alice Šimečková www.newwork.cz Projekt: květen-říjen 1996 Realizace: listopad 1996 až květen 1997 Dodavatel: K. G. Mont Subdodavatel: M-stolárna Zlín Náklady: 1,5 milionu Kč

Známá je např. čistička odpadních vod a sběrna surovin v Horním Maršově od Romana Kouckého, která v roce 1994 soutěž dokonce vyhrála, nebo spojovací chodba v lázeňském areálu ve Františkových Lázních od ateliéru A69. O tom, že stavbu v Šarovech vzali za svou i místní, svědčí také fakt, že se v roce 2005 fotografie úřadu objevila na přebalu publikace vydané místním kronikářem.

Knihovna

Často se stává, že forma architektury neodpovídá svému obsahu a významu. V Šarovech se bezpochyby adekvátní formu najít podařilo. Pro obec s 240 obyvateli je zvolená velikost i kombinace funkcí ideální. Architektonický návrh přispěl k tomu, že se za investici 1,5 milionu zrealizovala stavba, která vyzařuje přátelskost, obyčejnost, ale i serióznost, možná dokonce až monumentalitu. A to není málo. Byl bych velmi rád, kdybych se s podobnými řešeními setkával ve více českých obcích. Kvalita v oblasti architektury totiž není vždy otázkou výše investice. Občas mám pocit, že je tomu dokonce právě naopak.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...