Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Paměť designu. Jak si vede muzeum v Brně s novým konceptem Art Design Fashion?

Démon růstu Kryštofa Kintery je jedno z uměleckých děl, jež v novém konceptu Art Design Fashion najdete. Návštěvníka má toto monumentální dílo přimět zamyslet se nad tím, zda se neobklopujeme příliš velkým množstvím věcí. | foto: BoysPlayNice

Premium Doporučujeme
Před více než půl rokem otevřela Moravská galerie v Brně své Uměleckoprůmyslové muzeum s novým konceptem Art Design Fashion. Jak si muzeum věnované tuzemskému designu zatím vede? A proč byste do nově zrekonstruovaného prostoru měli vyrazit i vy? Na prohlídku nás vzal jeho ředitel Jan Press (45).

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Když se ocitnete ve výjimečném prostoru, poznáte to vmžiku. Tendence zvednout hlavu a prozkoumat všechna jeho zákoutí sílí, ozývá se také jakási tělesná potřeba s okolím tiše, nepozorovaně splynout. Načerpat ho, naplnit se jím, internalizovat a udržet si ho v sobě co možná nejdéle.

Nepřeháním. Tohle se mi stalo v nedávno otevřeném brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu spadajícím pod Moravskou galerii. O jedinečnosti prostoru, který v posledních letech prošel značnou, zároveň však jemnou rekonstrukcí, není pochyb.

Zmíněné pocity se ve mně ozývaly ještě možná silněji, protože jsem v objektu měla možnost být jako jediná. Sama. Tedy skoro. Průvodce po velkorysé, nikoli však chladné či anonymní třípatrové expozici mi dělal ředitel Moravské galerie Jan Press, jenž za novým pojetím muzea založeného už na konci 19. století stojí. A je na něj patřičně pyšný.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Témata: design, Brno, výstava

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!