26. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Blob nebo Babišovo hnízdo? ČR hledá tvůrce pavilonu na Expo 2015

Vizualizace blobu na Letné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace blobu na Letné | foto: Future Systems

Hledá se tvůrce koncepce české účasti a pavilonu na světové výstavě na Expo 2015 v Miláně. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo na svém webu o veřejných zakázkách, že soutěž v hodnotě 60 milionů korun vypsala kancelář generálního komisaře české účasti na výstavě v Itálii. Česko počítá s tím, že si pavilon od zhotovitele a spoluinvestora české účasti pronajme na deset měsíců.


Vítěz by měl navrhnout komplexní řešení české účasti. Mezi to patří vytvoření pavilonu a řešení jeho okolí, architektonická koncepce, zpracování projektové dokumentace a nezbytných povolení pro realizaci pavilonu, řešení expozice, multimediálního prostoru v pavilonu, provoz a údržbu.

Počítá se s tím, že vnitřní expozice pavilonu by měla být ukázkou toho nejlepšího, co česká věda může světu nabídnout k zadanému tématu "Potraviny pro planetu, energie pro život". Italy zaujaly například mimořádné objevy České republiky v oblasti nanotechnologií a biochemie aplikované v zemědělství a čištění vody, které posouvají vývoj tématu do budoucnosti.


Blob nabo Čapí hnízdo

Vláda souhlasila s českou účasti na příští světové výstavě, podmínkou souhlasu k akci s rozpočtem 260 milionů korun bylo poprvé zapojení soukromého sektoru do spolufinancování. Celkové příspěvky soukromníků a dalších partnerů se podle dřívějších informací mohou pohybovat okolo 50 milionů korun. I po skončení Expa v říjnu 2015 by měla být stavba pavilonu využívána.

Případný investor by tak získal objekt i renomé. V médiích se objevily informace, že pavilon na Expu by mohl nést například podobu Kaplického nerealizované stavby Národní knihovny či by mohl být ve tvaru farmy Čapí hnízdo podnikatele Andreje Babiše.

ČTK