Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čech spojil zábavu s užitkem. Vytvořil sedátko, které je zároveň hudebním nástrojem

Design

  6:51
Je známo, že hudba léčí lidského ducha. Na to myslel i zakladatel českého startupu Carton Cajon Jan Lála, když se rozhodl vyrobit levnou a přitom skladnou verzi tradičního latinskoamerického bubnu cajón, který vnese do domácnosti nejen rytmus, ale také design a multifunkčnost.

Hudební nástroj jako funkční nábytek foto: Carton Cajon

Sloužit může totiž nejen jako hudební nástroj, ale také jako originální stolička, stůl či pomůcka ke cvičení. Navíc je skládací, a proto si jej mohou vzít lidé kamkoliv s sebou.

Čech spojil zábavu s užitkem. Vytvořil sedátko, které je zároveň hudebním...
Cajón (kachon) je tradiční latinskoamerický sedací buben. Španělsky to znamená...

Cajón (kachon) je tradiční latinskoamerický sedací buben. Španělsky to znamená bedýnka a svému významu dostojí. Jedná se totiž skutečně o dřevěnou bedýnku, na které se obkročmo sedí, a zepředu se na ni bubnuje. Historie říká, že cajón jako hudební nástroj vzešel opravdu z obyčejné bedny od ryb či pomerančů, na které bubnovali otroci poté, co museli své bubny spálit.

Latinskoamerický buben uhranul také Lálu, který přemýšlel, jak by mohl vytvořit jeho levnější verzi. Klasický cajón je totiž vyrobený ze dřeva a jeho cena je relativně vysoká. Definitivní výběr materiálu padl nakonec na speciální na zakázku vyráběný karton s vysokým obsahem dřevitých vláken a velmi dobrými rezonančnímu vlastnostmi.

Výsledkem je Carton Cajon, který váží 1,5 kg, ale jeho nosnost je však až 150 kg. Skládací bubny jsou mimo jiné zdobeny i různými originálními designy, které ozvláštní interiér v domácnosti a mohou tak sloužit jako malý stolek, židle, pomůcka ke cvičení nebo k odreagování hudbou.

Autor: