24. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Česká móda mimo republiku. Návrháři dobývají Paříž

Z loňského ročníku Fashioclash | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z loňského ročníku Fashioclash | foto: Peter Stigter/Fashionclash Maastricht

Čeští módní návrháři vyrazili dobýt jarní Evropu. Přední tuzemští módní tvůrci se představí spolu se studenty Vysoké školy umělecko-průmyslové na výstavě v Paříži a trojice českých návrhářek na Fashionclash v Maastrichtu.


Paříž – móda a fotografie

Až do 8. června 2013 je k vidění výstava s názvem MODE.CZ České kolekce v černé komoře. Výstava se koná v Českém centru, v proslulé pařížské čtvrti Saint-Germain-des-Prés, již tradičním centru luxusních obchodů nejdůležitějších módních značek. Tento unikátní projekt představuje českou návrhářskou elitu očima francouzských fotografů ze spolku Collectif 5.6. Výstavu, jejíž kurátorkou je Klára Knotová, pořádá Asociace českých studentů a mladých profesionálů ve Francii (ČSMPF) ve spolupráci s Českým centrem Paříž.

„Vyšli jsme z přirozené vazby těchto dvou uměleckých žánrů a propojili módu a fotografii. Chceme také umožnit mladým českým umělcům spojit své síly v mezinárodním prostředí,“ vysvětlila Alexandra Střelcová, spoluorganizátorka akce. Dohromady výstava představuje třicet analogových fotografií a výběr modelů začínajících i renomovaných českých návrhářů, které budou také nabídnuty k prodeji. Diváci mohou nahlédnout i do zákulisí expozice prostřednictvím krátkometrážního snímku natočeného francouzskou filmařkou Morgane Terres.

Spolek fotografů Collectif 5.6 je v Paříži již zavedenou značkou. Pětice autorů se specializuje na tradiční černobílou fotografii a vymezuje se tak proti současným digitálním trendům. MODE.CZ je první společný projekt s českými návrháři a v pořadí již devátá výstava kolektivu v Paříži. 

“Paříž jako světové město módy je ideálním místem pro uskutečnění této výstavy a propagaci našich návrhářů v zahraničí,” řekl Michael W.Pospíšil, ředitel Českého centra v Paříži. K publicitě a návštěvnosti výstavy přispělo i to, že byla v sobotu 18. května zařazena do programu Evropské muzejní noci, kdy své dveře otevřela návštěvníkům zdarma do pozdních nočních hodin většina muzeí. “Velký úspěch měla již samotná vernisáž a přáli bychom si tuto výstavu převézt i do Prahy, dodal Pospíšil.

Výstava MODE.CZ České kolekce v černé komoře je první takto významnou událostí pro Asociaci českých studentů a mladých profesionálů ve Francii. Tato organizace si klade za cíl být informační a společenskou platformou pro mladé Čechy ve Francii, a především rozvíjet společenské a kulturní styky mezi oběma zeměmi.


MODE.CZ

České kolekce v černé komoře: 17. 5. – 8. 6. 2013, České centrum Paříž, 18 rue Bonaparte, Paříž. Otevřeno úterý – sobota od 13h do 18h, ve středu do 20h. Vystavovaní umělci v Paříži: Pavel Brejcha , Monika Drápalová , Kateřina Geislerová , Markéta Kopecká, Jakub Polanka, Jana Rollová, Miroslav Sabo, Mirka Talavašková a studenti Ateliéru módní tvorby VŠUP. Dále pařížský Collectif 5.6 a Morgane Terres. Více na: www.facebook.com/modecz www.czechcentres.cz/paris www.csmpf.com www.collectifcinqsix.com
Maastricht - Fashionclash

Na pátém ročníku mezinárodní módní přehlídky mladých módních tvůrců, která se koná od 31. května do 9. Června v holandském Maastrichtu, se představí také tři české návrhářky: Petra Ptáčková , Hana Frišonsová a Lucie Houdková. Zatímco první dvě jmenované se zabývají hlavně textilní tvorbou, Lucie Houdková vytváří šperky.

Petra Ptáčková, která studuje a pracuje v Paříži, zde bude mít v sobotu 1. června přehlídku se svojí kolekcí Zahrada, inspirovanou poetickými příběhy a obrázky ze stejnojmenné knížky Jiřího Trnky. Lucie Houdková představí nejnovější kolekci ručně vyrobených šperků pod značkou Cocoons a Hana Frišonsová se účastní výstavy s instalací ODDITY, kde pracuje s pleteninami, barvou a kožešinou. „Instalace ukazuje první kus z nové kolekce AW2013 - a je spíše inspirační, abstraktnější. Všechno je nadnesené, jakoby ironické - což podtrhuje výrazná barevnost,“ vysvětluje Hana Frišonsová.

Clash znamená střetnutí nebo konflikt, ale organizátorům této přehlídky jde především o střetávání v pozitivním slova smyslu – kombinaci různých disciplín módy a vzájemnou inspiraci módních tvůrců. “Naším cílem je vytvořit z této akce startovací platformu pro mladé talenty,” říká Branko Popovič, jeden ze zakladatelů Fashionclash Maastricht.


FASHIONCLASH

Fashionclash Maastricht je mezinárodní interdisciplinární přehlídka, která se zaměřuje především na mladé začínající tvůrce. Dává dohromady různé obory jako je textilní design, fotografie, video, šperkařství a doplňky. Akce se zúčastní každoročně stovka mladých talentů z celého světa. Centrem přehlídky je SAM-decorfabriek, bývalá továrna na keramickou dlažbu společnosti Mosa, kde jsou nyní ateliery a výstavní prostory a kde také probíhají módní přehlídky. Množství dalších výstav, workshopů, filmových projekcí, přednášek a prezentací se ale koná i na jiných místech v Maastrichtu. Místní Museum aan het Vrijthof připravilo u příležitosti této přehlídky výstavu s názvem Fashion@Museum aan het Vrijthof, která potrvá až do září letošního roku. Více na : www.fashionclash.nl

Jitka Prokopičová, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK – VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč