Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České hračky na výstavě designu v newyorském muzeu MOMA

Design

  7:00
Několik českých výtvarníků je zastoupeno na výstavě v newyorském Muzeu moderního umění věnované designu pro děti ve 20. století, která začala v neděli. Výstava Století dítěte: rosteme s designem, 1900-2000 zahrnuje mezi jinými exponáty od Ladislava Sutnara, Minky Podhajské nebo Josefa Lady.

Libuše Niklová foto: ČTK

Podle kurátorů "výstava spojuje oblasti dosud málo zastoupené v dějinách designu, které jsou navíc posuzovány odděleně, jako je školní architektura, oblečení pro děti, hřiště, hračky a hry, dětské nemocnice, školky, nábytek a knihy".

"Dřevěné stavební kostky Ladislava Sutnara jsou titulním obrázkem projektu a Sutnar je rovněž nejpočetněji zastoupeným autorem," uvedla ředitelka newyorského Českého centra Pavla Niklová.

ČTĚTE ON-LINE ROZHOVOR S ŘEDITELKOU UPM

Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM.

Příchod modernismu začátkem 20. století, který přinesl velké změny v přístupu k dětem, zastupuje tvorba Minky Podhajské a Jaroslava Horejce. Meziválečné období odrážejí díla Václava Špály a Josefa Lady, zatímco v sekci věnované rolí dítěte v propagandě politických režimů jsou uváděny filmy Hermíny Týrlové Vzpoura hraček a Zuzany Justmanové Hlasy dětí. V sekci zaměřené na obnovu po druhé světové válce a příliv produktů určených dětem jsou vystaveny hračky Libuše Niklové a promítá se Kybernetická babička Jiřího Trnky.

Výstava nabízí přes 500 exponátů. Přes polovinu tvoří zápůjčky z USA i ze zahraničí, včetně Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Výstava v prestižním muzeu potrvá do 5. listopadu.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat