Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České hračky na výstavě designu v newyorském muzeu MOMA

Design

  7:00
Několik českých výtvarníků je zastoupeno na výstavě v newyorském Muzeu moderního umění věnované designu pro děti ve 20. století, která začala v neděli. Výstava Století dítěte: rosteme s designem, 1900-2000 zahrnuje mezi jinými exponáty od Ladislava Sutnara, Minky Podhajské nebo Josefa Lady.

Libuše Niklová foto: ČTK

Podle kurátorů "výstava spojuje oblasti dosud málo zastoupené v dějinách designu, které jsou navíc posuzovány odděleně, jako je školní architektura, oblečení pro děti, hřiště, hračky a hry, dětské nemocnice, školky, nábytek a knihy".

"Dřevěné stavební kostky Ladislava Sutnara jsou titulním obrázkem projektu a Sutnar je rovněž nejpočetněji zastoupeným autorem," uvedla ředitelka newyorského Českého centra Pavla Niklová.

ČTĚTE ON-LINE ROZHOVOR S ŘEDITELKOU UPM

Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM.

Příchod modernismu začátkem 20. století, který přinesl velké změny v přístupu k dětem, zastupuje tvorba Minky Podhajské a Jaroslava Horejce. Meziválečné období odrážejí díla Václava Špály a Josefa Lady, zatímco v sekci věnované rolí dítěte v propagandě politických režimů jsou uváděny filmy Hermíny Týrlové Vzpoura hraček a Zuzany Justmanové Hlasy dětí. V sekci zaměřené na obnovu po druhé světové válce a příliv produktů určených dětem jsou vystaveny hračky Libuše Niklové a promítá se Kybernetická babička Jiřího Trnky.

Výstava nabízí přes 500 exponátů. Přes polovinu tvoří zápůjčky z USA i ze zahraničí, včetně Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Výstava v prestižním muzeu potrvá do 5. listopadu.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...